Država da reguliše cjenovnu strategiju, koja je jedan od razloga nešto lošije sezone

Turistički privrednici različito ocjenjuju turističku sezonu. Jedni su zadovoljni,  neki i nisu, ali su saglasni u jednom – primjetnoj disproporciji cijena u hotelima i privatnom smještaju.

Na prvi pogled sve ukazuje na dobru turističku sezonu. I dok su jedni zadovoljni, ima i onih koji smatraju da je, na nešto slabiji rezultat ovogodišnje sezone, uticala i razlika u cijenama u privatnom i hotelskom smještaju, ocijenio je za RTHN član Izvršnog odbora Turističke organizacije Herceg Novi Jovan Mićunović:

Jovan Mićunović

– To zahtijeva ozbiljniju analizu. Mislim da je kod nas donekle bio i problem cjenovne politike. Pisalo se i o situaciji kod nas, da je za četvoročlanu porodicu skuplji plažni mobilijar nego smještaj, što nije logično. Mislim da bi se trebala napraviti ozbiljnija strategija, u tom segmentu, jer postajemo taoci onih, koji nisu realni u svojim cijenama. Nije normalno da za četiri ležaljke koje mogu da se kupe za 150 eura, turisti iznajmljuju za veću sumu od cijene smještaja, smatra Mićunović.

On predlaže da u tom segmentu možemo prenijeti iskustva mnogih relevantnih turističkih destinacija:

– Mislim da bi trebalo vidjeti kakva su iskustva iz Grčke, Kipra i drugih zemalja. Oni su to riješili na nivou države, neki propisima, a neki na način što dozvoljavaju konzumacije na cijenu ležaljki i suncobrana, navodi Mićunović.

Cjenovna politika dovela je do toga da se gostima više isplati da borave u hotelu nego u privatnom smještaju, ocjenjuje Mićunović.

-Mislim da su svi hoteli odradili jednu dobru sezonu. Imamo jednu apsurdnu situaciju, da je hotel, možda, jeftiniji nego privatni smještaj,  kad se izračuna da se u njemu dobije i plažni mobilijar i da im je obezbijeđen  parking i ishrana. I to sve kada se posebno plati u privatnom smještaju, u nekim situacijama gosta to skuplje košta, nego da je u hotelskom smještaju, gdje postoji mnogo bolji servis i usluge, objašnjava Mićunović.

Na cijene smještaja utiče ponuda i potražnja na tržištu, ali smatra Mićunović, na to se može uticati davanjem određenih smjernica:

– Nekome ko je privatni zakupac plaže, ne možete u ovoj situaciji, osim nekim zakonskim propisom, nametati cjenovno rješenje. Ima i država koji su to riješele sa maksimumom plaćanja za ležaljke i suncobrane. U nekim državama je praksa da se za iznos ležaljke i suncobrana, koju platite dobijete konzumaciju u nekom određenom ili potpunom procentu. Mislim da je na resornim organima – da već sada daju neke smjernice i preporuke, što ne prisiljava privrednike da ih se pridržavaju, dok to ne bude zakonski regulisano. Ali bi, sigurno značile smjernice i preporuke za kompletnu turističku privredu, priča Mićunović i predlaže da bi do kraja ove godine nadležni državni resori trebalo da izađu sa tenderima za plaže i sa preporukama, kako bi trebalo dočekati iduću sezonu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here