U hercegnovskom Domu zdravlja trenutno registruju pojedinačne slučajeve epidemije žutice, koja je u našoj opštini proglašena 14. septembra i smatraju da više ne postoji izvor infekcije.
Epidemiolog Doma zdravlja dr Slađana Zgradić za RTHN kaže da je trenutno u Herceg Novom oko 18 do 20 slučajeva žutice.
-Neke rezultate još uvijek čekamo, a ono što je dobro je da nisu svi u akutnom stanju. Govorim o osobama koje su nam se javljale još od polovine jula i oni su sada već bez ikakvih simptoma i ne mogu da prenesu zarazu. Akutnih slučajeva je od pet do najviše sedam. Ono što je dobro, žutice nema u kolektivima, među djecom, ističe ona.
Dodaje da se ne može sa sigurnošću reći gdje je izbila, ali i da nije prisutna samo u Herceg Novom, već i u drugim gradovima.
-Imamo pojedinačne slučajeve sa različitih mjesta i ne možemo sve uvezati u epidemiološki link. Epidemija nije samo u Herceg Novom i ono što je u medijima pogrešno predstavljeno jeste da se žutica pojavila samo u našem gradu. Razumijem da su ljudi u strahu, pogotovo zbog situacije sa koronom, ali ne mislim da smo kasno odreagovali, jer zaista nema mjesta za paniku, istakla je Zgradić.
U Boki se i dalje javljaju slučajevi, ali prema riječima Zgradić, to su uglavnom kontakti.
-Mislimo da izvor u ovom trenutku i ne postoji, jer nemamo više slučajeva odjednom. Dešava se da budu prijavljena tri slučaja koja su testirana početkom septembra u privatnoj laboratoriji, a mi dobijamo prijavu tek mjesec kasnije. Tako da su to sve neki razlozi zašto ukupna administracija kasni. Prvo dok pacijenti prepoznaju simptome, koji uglavnom krenu kao mučnina i povraćanje. To uglavnom pomiješaju sa stomačnim tegobama, sve dok ne požute i ne dobiju svjetlu stolicu i tamniji urin, oni se suštinski i ne javljaju doktoru, kazala je Zgradić.
Kako dalje navodi važno je upozoriti javnost, kako bi se pacijenti sa sličnim simptomima javili na vrijeme.
-Za proceduru treba vremena, od javljanja ljekaru, preko uzimanja uzorka i slanja na analizu u Institut za javno zdravlje, zatim dok nalazi stignu do nas, tu se opet izgubi vrijeme, ali to je administrativni problem. Najbitnije je da pacijent u tom trenutku bude zbrinut, ako je potrebno da bude hospitalizovan na infektivnoj klinici. Dešavalo se da znamo da pacijent postoji, komuniciramo sa kolegama iz kotorske bolnice. Čak se i pacijenti javljaju kad izađu iz bolnice, a mi još uvijek nemamo kompletnu papirologiju, objašnjava Zgradić.
Smatra da je bitno podizati svijest o ličnoj higijeni i o postojanju žutice, zbog čega su proteklih dana bili u obilasku škole i vrtića na Toploj.