Др Зградић: Вјерујемо да више нема извора инфекције жутице

Дом здравља Херцег Нови

У херцегновском Дому здравља тренутно региструју појединачне случајеве епидемије жутице, која је у нашој општини проглашена 14. септембра и сматрају да више не постоји извор инфекције.

Епидемиолог Дома здравља др Слађана Зградић за РТХН каже да је тренутно у Херцег Новом око 18 до 20 случајева жутице.

-Неке резултате још увијек чекамо, а оно што је добро је да нису сви у акутном стању. Говорим о особама које су нам се јављале још од половине јула и они су сада већ без икаквих симптома и не могу да пренесу заразу. Акутних случајева је од пет до највише седам. Оно што је добро, жутице нема у колективима, међу дјецом, истиче она.

Додаје да се не може са сигурношћу рећи гдје је избила, али и да није присутна само у Херцег Новом, већ и у другим градовима.

-Имамо појединачне случајеве са различитих мјеста и не можемо све увезати у епидемиолошки линк. Епидемија није само у Херцег Новом и оно што је у медијима погрешно представљено јесте да се жутица појавила само у нашем граду. Разумијем да су људи у страху, поготово због ситуације са короном, али не мислим да смо касно одреаговали, јер заиста нема мјеста за панику, истакла је Зградић.

Фото: РТХН/ епидемиолог др Слађана Зградић

У Боки се и даље јављају случајеви, али према ријечима Зградић, то су углавном контакти.

-Мислимо да извор у овом тренутку и не постоји, јер немамо више случајева одједном. Дешава се да буду пријављена три случаја која су тестирана почетком септембра у приватној лабораторији, а ми добијамо пријаву тек мјесец касније. Тако да су то све неки разлози зашто укупна администрација касни. Прво док пацијенти препознају симптоме, који углавном крену као мучнина и повраћање. То углавном помијешају са стомачним тегобама, све док не пожуте и не добију свјетлу столицу и тамнији урин, они се суштински и не јављају доктору, казала је Зградић.

Како даље наводи важно је упозорити јавност, како би се пацијенти са сличним симптомима јавили на вријеме.

-За процедуру треба времена, од јављања љекару, преко узимања узорка и слања на анализу у Институт за јавно здравље, затим док налази стигну до нас, ту се опет изгуби вријеме, али то је административни проблем. Најбитније је да пацијент у том тренутку буде збринут, ако је потребно да буде хоспитализован на инфективној клиници. Дешавало се да знамо да пацијент постоји, комуницирамо са колегама из которске болнице. Чак се и пацијенти јављају кад изађу из болнице, а ми још увијек немамо комплетну папирологију, објашњава Зградић.

Сматра да је битно подизати свијест о личној хигијени и о постојању жутице, због чега су протеклих дана били у обиласку школе и вртића на Топлој.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here