DR VUJOVIĆ – IMAMO PREDLOG RJEŠENJA ZA BOLNICU MELJINE

Kao jedno od rješenja kako bi se obezbedio opstanak bolnice Meljine, a koje će biti predloženo, je obezbjeđivanje stabilnog funkcionisanja bolnice na period od godinu ili dvije, a u tom periodu bi se raščistila pravna situacija u kojoj se ova zdravstvena ustanova nalazi, kazala je dr Tamara Vujović, poslanica u crnogorskom parlamentu, gostujući u emisiji „U četiri oka“ RTHN urednice Nine Alorić.

-To je jedna od mogućnosti ili strategijom Vlade da se pravi nova bolnica kojom bi upravljao sistem javnog zdravstva, a Herceg Novi kao lječilišno mjesto, imao bi modernu bolnicu koju zaslužuje. Ono što je cilj je naći trajno i funkcionalno rješenje statusa bolnice u Meljinama, kazala je dr Vujović.

Ona je objasnila da je potrebno oko 120 000 eura za mjesečno funkcionisanje, te da bolnica može da zaradio dio samostalno, ali je značajni dio nedostajući.

Pema njenom mišljenju, sastanak planiran 1. februara koji je iniciralo Ministarstvo zdravlja i Vlada, je trebalo ranije organizovati.

-Imamo sudbinu bolnice na kraju grada, odnosno grada na kraju države i uvijek treba dodatno inicirati da se nadležni organi posvete rješavanju pitanja u našem gradu. Sigurno je da Ministarstvo zdravlja rješava akutna pitanja, ali ovdje postoji dodatan problem jer nije riječ o čisto javnom zdravstvu.

Pristutna su i spočitavanja da država ne treba da ulaže i pomaže privatnoj bolnici, ali dr Vujović smatra da je u ovom slučaju javni interes veći od bilo čega drugog.

-Javni interes je da Herceg Novi ima bolnicu. Jedno je što 35 000 građana treba zdravstvenu zaštitu, drugo je akutno zbrinjavanje građana i turista gdje bolnica Meljine ima presudnu ulogu jer u saobraćajnu infrastrukturu ništa nije uloženo pa transport ka Risnu i Kotoru može znatno duže da traje. Ovdje je u pitanju zaštita ljudskih života. Ljekari postupaju altruistično i humano, mi očekujemo da se tako ponaša i Vlada dok se pravno ne riješi status bolnice Meljine, kazala je poslanica Vujović.

Podsjetila je da Opština Herceg Novi uvijek stoji uz bolnicu, pa su do sada održavane četiri sjednice, donesen i lex specialis, odbornici su tražili da zaposleni integrišu u javno zdravstvo, ali odluke lokalne skupštiine ne obavezuju Vladu niti Ministarstvo da to ispuni, zaključuje dr Vujović.

-To što je bolnica privatna je dodatno otežavajuća, vezane su nam na neki način ruke. Moram pohvaliti i pritisak odbornika i građana koji traže da se očuva bolnica i što smo pokazali da mi nismo samo tu tek tako. Pomak je vidljiv, od apela stečajnog direktora do sadašnjeg trenutka, a to je između ostalog uplata zarada za novembar i decembar, zaostalog duga Fonda i slično..

INSTITUT „DR SIMO MILOŠEVIĆ“

Kada je riječ o Institutu „Dr Simo Milošević“ potreban je još jači prodor na tržišta, nove ideje, što kako dr Vujović ističe, vjeruje da će se desiti u narednom periodu.

-Ono što je dodatno opterećujuće je dug ka Jugobanci, što mislim da bi trebalo da država preuzme na sebe. Ovo je krizni period u kojem ne možemo ostaviti ovakav resurs da se sam bori, kazala je dr Vujović.

Zatvaranje bolnice u Meljinama može uzrokovati i prekidanje najvažnijeg programa koji Institut ima, a to je državni Norveški program.

-Taj program obezbjeđuje 40% ukupnog prihoda Instituta. Standardi za norvveški program su izuzetno zahtjevni, a jedan od zahtjeva je da u blizini Instituta, ne duže od 10 minuta vožnje, bude bolnica jer je riječ o pacijentima, hroničnim bolesnicima i to je nešto što je neophodno. Zato ne smijemo dozvoliti da se bolnica zatvori jer direktno utiče na rad i opstanak Instituta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here