ДР ГЛУШАЦ: ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА СТАБИЛНА УЗ ТРЕНД РАСТА ОБОЉЕЛИХ

Епидемиолошка ситуација у нашем граду је стабилна али са трендом раста обољелих у последњих 14 дана, казала је за РТХН др Стефа Глушац, епидемиолог у Дому здравља Херцег Нови. Имају довољну количину брзих тестова, а дневно се, на овај начин и ПЦР дијагностиком тестира од 20 до 40 грађана, док се резултати углавном чекају за 24 сата.

Тренутно је активно обољело око 200 грађана Херцег Новог, а највећи број новообољелих забиљежен је у новембру, док је крајем тог мјесеца максимални број обољелих био 500, казала је др Глушац.

-Пратимо ситуацију и обрађујемо све резултате које нам достави не само Дом здравља већ и приватне лабораторије које раде и брза и ПЦР тестирања у нашем граду. Ситуацију нам можда најбоље показује и кумулативна инциденција, најадекватнија мјера епидемиолошког ризика оболијевања, коју објављује ИЈЗ. Тренутно смо у категорији два градова, још увијек нисмо у групи 1 такозваних „зелених општина“ како је било током јесени. Сутиација је стабилна али са растом броја обољелих. Мало се не слажу подаци ИЈЗ са мојом базом, али то није карактеристично само за Херцег Нови већ и за остале градове, а разлога је више. Оно што је најважније је да обрађујемо све податке и да обавјештавамо здравствено санитарну инспекцију како би људи добили рјешења и изоловали се на 14 дана.

Зависно од дана, број тестирања на дневном нивоу у Херцег Новом варира од 20 до 40.

-У ковид амбулантама се свакодневно ради брзо тестирање, имамо углавном добру снадбијевеност тим тестовима. Уколико зафали, то траје само дан, два, док се не добије нова количина од Монтефарма. Док не стигну тестови, изабрани љекари упућују пацијенте на ПЦР тестирања која такође радимо свакодневно.

РЕЗУЛТАТИ ПЦР ЗА 24 С ДО 48 САТИ

Резултати стижу углавном за 24 до 48 сати, а прошле седмице се чекало мало дуже због већег броја тестирања јер су се студенти враћали на студије.

-ПЦР тестирања радимо код особа која морају на болничко лијечење или иду на неке дијагностичке процедуре, болнице захтјевају да ти тестови не буду старији од 48 сати, затим труднице и прошле седмице смо имали велики број захтјева студената који су се враћалли на студије у Србију, тако да смо имали прошле седмице. Имамо и ситуацију гдје људи имају симптоме типичне за ковид, а деси се да је брзи тест негативан из неког разлога, тада их изабрани љекар упућује на тестирање ПЦР-ом који нам је златни стандард.

РАД КОВИД АМБУЛАНТИ

С обзиром на то да се повећава број обољелих, веће су и гужве у Ковид амбуланти и свим дјеловима услуга које Дом здравља пружа, као што је лабораторија, радиологија, патронажна служба.

-Веће су гужве у пријеподневним него у послијеподневним сатима. Раде амбуланте и на дијелу за одрасле и на дјечијем одјељењу, сваког дана од 8 до 13 и од 15 до 17 сати или 18, све зависи колика је потреба. Пауза између смјена потребна је за детаљну дезинфекцију.

ВИРУС НИЈЕ ОСЛАБИО

Према њеном мишљењу, вирус није ослабио, а клиничка слика коју развија код пацијента је различита и индивидуална.

-Код дјеце и омладине је блажа и брже пролази, а што се тиче средњег и старијег доба, све је индивидуално, неко прође само са губитком чула, а неко не него са тежом клиничком сликом. Вирус и болест је врло непредвидива, дјелује на одложено и скоро ће година да се боримо са врло незгодним противником.

За сада нису имали случај да пацијент два пута буде заражен ковидом.

-Имам базу података, сваког обољелог контактирамо, ја или моји сарадници, за сада није било случаја. Може да се деси, али мислим да треба да прође одређени период након првог оболијевања, видјећемо шта ће бити у будућности и колики нам је стварно имунитет јер је то још увијек нешто о чему не можемо са сигурношћу говорити.

ОЧЕКИВАН БРОЈ ПОРАСТА ОБОЉЕЛИХ И ОД ГРИПА

Како објашњава да очекују у наредном периоду већи број обољелих од респираторних инфекција, као што је уобичајено сваке године након повратка дјеце са зимског распуста.

-Сви се радујемо повратку дјеце у школу, то је њихова обавеза и ту им је мјесто јер све ово предуго траје. Наравно, ми епидемиолози очекујемо пораст броја обољелих не само од ковида већ од сезонског грипа јер сваке године имамо већи број обољелих након зимског распуста. Тако је било и прошле године у фебруару, школе су нам биле буквално десетковане од обољелих од сезонског грипа јер се дјеца врате интезивним контактима и респираторне инфекције се лакше шире. Надам се да ће ове године бити мање обољелих због превентивних мјера које се спроводе у школи против Ковида. Ношење маске, дистанца, све су то мјере које се спроводе и против сезонског грипа.

ДОМ ЗДРАВЉА ИМА УСЛОВЕ ЗА СКЛАДИШТЕЊЕ ВАКЦИНЕ ПРОТИВ КОВИДА

Пад броја обољелих у односу на укупан број узоркованих је нешто што је добро и резултат је поштовања општих мјера које су на снази, али једини излаз из ове ситуације је спровођење мјере која је специфична, а то је вакцинација, сматра Глушац.

-Крајем децембра комисија ИЈЗ обишла је Дом здравља ХН да виде које услове имамо. Што се тиче расхладних уређаја, то су фрижидери који су посебно намјењени вакцинама и служиће за вакцине које добијемо против ковида. Услови чувања на јако ниским температурама су услови који су потребни на централном нивоу, а у домовима здравља ћемо их добијати у размрзнутом стању и вакцина се потом употребљава на температури од +2 до +8 степени. То значи да у Дому здравља имамо потребне услове. Све нас очекује обука али се чека да видимо од којег произвођача ће бити вакцина која стигне у Црну Гору и у зависности од тога ћемо имати обуку јер нису исти захтјеви нити начин примјене.

АПЕЛ ГРАЂАНСТВУ – ВАКЦИНИШИТЕ СЕ ПРОТИВ СЕЗОНСКОГ ГРИПА

У току је и вакцинација против сезонског грипа, додатне количине су стигле али интересовање сада није као што је било јесенас када је за двије недеље потрошена комплетна количина од 1 600 доза, казала је др Глушац.

-Апеловала бих на грађане да дођу да се вакцинишу јер је изузетно важно, у овом периоду када нам је корона вирус у циркулацији, да се на тај начин заштитимо. Није касно, ако грађани имају ту сумњу, још увијек није потврђен вирус грипа у циркулацији а и када буде, није контраиндиковано да се људи не вакцинишу против грипа, казала је др Глушац.

Њена је препорука да се направи размак од 7 до 10 дана између вакцинације против сезонског грипа до вакцинације против ковида.    

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here