DR GALIĆ: IJZ SPREMAN ZA PRIJEM I DISTRIBUCIJU VAKCINA

Institut za javno zdravlje (IJZ), uz već obučeni kadar, spreman je za distribuciju i prijem vakcina protiv koronavirsa, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić. On je naveo i da kada sama vakcina dođe i počne vakcinacija, građani moraju da znaju da nisu odmah zaštićeni.

Galić je podsjetio da se vakcinacija sastoji od apliciranja dvije doze vakcine, između kojih je interval, zavisno od vrste vakcine, od tri do četiri sedmice.

„Od momenta primanja vakcine otprilike još mjesec i po neće biti u potpunosti zaštićeni od same infekcije, pa je to taj period gdje bi i dalje morali striktno da se pridržavaju mjera“, rekao je Galić, za agenciju Mina.

On je naglasio da je u tom periodu od mjesec i po vrlo važno pridržavanje osnovnih i svih mjera koje je država predložila.

„Iz tog razloga je vrlo bitno da mi, u narednih mjesec, mjesec i po, sa mjerama bilo kakve da budu predložene i usvojene, smanjimo nivo stope incidencije obolijevanja“, poručio je Galić.

Govoreći o vakcini koju je proizveo Ruski institut Gamalea, dr Galić objašnjava da je za započinjanje vakcinacije potrebno, prije svega, da ima dozvolu određenih organa kada stigne u državu.

Govoreći o kapacitetima Instituta, ljudskim i tehničkim, on je kazao da je IJZ od početka pandemije svoje kapacitete mnogo puta povećao u svakom smislu.

„Koristili smo sve moguće raspoložive ljude u samom Institutu. To je rezultiralo da neki drugi programi, neki drugi centri smanjenom aktivnošću obavljaju svoje uloge, ali sve smo uložili, svu aktivnost i snagu u borbu protiv KOVID-a“, rekao je Galić.

Galić je kazao da IJZ raspolaže sa dovoljno brzih i PCR testova za utvrđivanje KOVID infekcije i da će najavljene donacije PCR aparata za Klinički centar (KCCG) i sjever omogućiti veći broj testiranja i brže pristizanje rezultata testa.

On je rekao da je IJZ prije dvije do tri sedmice nabavio oko 98 hiljada brzih antigenskih testova i da je Vlada odobrila 2,1 milion eura za nabavku dodatnih PCR testova.

„Uz ove postojeće koje imamo, a to je 20 hiljada do 30 hiljada, sasvim sigurno mogu reći da imamo dovoljno testova za testiranje građana na COVID 19“, kazao je Galić.

Kako je naveo, povećanju kapaciteta za testiranje doprinijela je i donacija PCR aparata Domu zdravlja u Kotoru.

Lokalna transmisija u Crnoj Gori, kako je naglasio, zavisiće od poštovanja mjera koje su trenutno na snazi, pogotovo osnovnih, i spram toga će se donositi mjere.

„Niko drugi nas neće zaštititi, moramo zaštititi jedni druge, ne samo građani, nego i privrednici i sve institucije koje su odgovorne za sprovođenje mjera i njihovu kontrolu“, poručio je Galić.

Prema njegovim riječima, trenutna epidemiološka situacija posljedica je nepoštovanje mjera, bez obzira na to o kojim mjerama se radi, kao i slaba kontrola njihove primjene.

Kako je naveo Galić, radna grupa Instituta svakodnevno prati i svoje indikatore na sedmičnom i dvosedmičnom nivou dostavlja odgovarajućim instancama.

IJZ će, kako je rekao, zavisno od epidemiološke situacije predlagati, a određena tijela, kao što su Komisija i Savjet, razmatraće te predloge mjera.

„Neki period tokom kojeg možemo vidjeti kako će na epidemiološku situaciju uticati predložene i usvojene mjere je minimum 14 dana. Tako da u tom nekom intervalu će nam biti jasnije da li je neophodno te mjere mijenjati i u kom pravcu“, kazao je Galić.

Izvor: Mina

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here