ДР ГАЛИЋ: ИЈЗ СПРЕМАН ЗА ПРИЈЕМ И ДИСТРИБУЦИЈУ ВАКЦИНА

Институт за јавно здравље (ИЈЗ), уз већ обучени кадар, спреман је за дистрибуцију и пријем вакцина против коронавирса, казао је директор Института за јавно здравље др Игор Галић. Он је навео и да када сама вакцина дође и почне вакцинација, грађани морају да знају да нису одмах заштићени.

Галић је подсјетио да се вакцинација састоји од аплицирања двије дозе вакцине, између којих је интервал, зависно од врсте вакцине, од три до четири седмице.

„Од момента примања вакцине отприлике још мјесец и по неће бити у потпуности заштићени од саме инфекције, па је то тај период гдје би и даље морали стриктно да се придржавају мјера“, рекао је Галић, за агенцију Мина.

Он је нагласио да је у том периоду од мјесец и по врло важно придржавање основних и свих мјера које је држава предложила.

„Из тог разлога је врло битно да ми, у наредних мјесец, мјесец и по, са мјерама било какве да буду предложене и усвојене, смањимо ниво стопе инциденције оболијевања“, поручио је Галић.

Говорећи о вакцини коју је произвео Руски институт Гамалеа, др Галић објашњава да је за започињање вакцинације потребно, прије свега, да има дозволу одређених органа када стигне у државу.

Говорећи о капацитетима Института, људским и техничким, он је казао да је ИЈЗ од почетка пандемије своје капацитете много пута повећао у сваком смислу.

„Користили смо све могуће расположиве људе у самом Институту. То је резултирало да неки други програми, неки други центри смањеном активношћу обављају своје улоге, али све смо уложили, сву активност и снагу у борбу против КОВИД-а“, рекао је Галић.

Галић је казао да ИЈЗ располаже са довољно брзих и ПЦР тестова за утврђивање КОВИД инфекције и да ће најављене донације ПЦР апарата за Клинички центар (КЦЦГ) и сјевер омогућити већи број тестирања и брже пристизање резултата теста.

Он је рекао да је ИЈЗ прије двије до три седмице набавио око 98 хиљада брзих антигенских тестова и да је Влада одобрила 2,1 милион еура за набавку додатних ПЦР тестова.

„Уз ове постојеће које имамо, а то је 20 хиљада до 30 хиљада, сасвим сигурно могу рећи да имамо довољно тестова за тестирање грађана на ЦОВИД 19“, казао је Галић.

Како је навео, повећању капацитета за тестирање допринијела је и донација ПЦР апарата Дому здравља у Котору.

Локална трансмисија у Црној Гори, како је нагласио, зависиће од поштовања мјера које су тренутно на снази, поготово основних, и спрам тога ће се доносити мјере.

„Нико други нас неће заштитити, морамо заштитити једни друге, не само грађани, него и привредници и све институције које су одговорне за спровођење мјера и њихову контролу“, поручио је Галић.

Према његовим ријечима, тренутна епидемиолошка ситуација посљедица је непоштовање мјера, без обзира на то о којим мјерама се ради, као и слаба контрола њихове примјене.

Како је навео Галић, радна група Института свакодневно прати и своје индикаторе на седмичном и двоседмичном нивоу доставља одговарајућим инстанцама.

ИЈЗ ће, како је рекао, зависно од епидемиолошке ситуације предлагати, а одређена тијела, као што су Комисија и Савјет, разматраће те предлоге мјера.

„Неки период током којег можемо видјети како ће на епидемиолошку ситуацију утицати предложене и усвојене мјере је минимум 14 дана. Тако да у том неком интервалу ће нам бити јасније да ли је неопходно те мјере мијењати и у ком правцу“, казао је Галић.

Извор: Мина

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here