Nakon pismenog obraćanja direktoru OB Kotor dr Davoru Kumburoviću i Ministarstvu zdravlja, danas popodne je stigao odgovor i poziv za sastanak upućen medicinskoj direktorici Bolnice Meljine dr Oliveri Elez, potvrdila je gostujući u emisiji RTHN „U četiri oka“, urednice Nine Alorić. Predsjednica Sindikata Slavica Drobnjak ponovila je da je raspisani konkurs ponižavanje zaposlenih u Bolnici. Radnicima je produžen ugovor o radu do 28. februara.
Cilj je jasan, Bolnica mora ostati da radi u punom kapacitetu, kazala je dr Elez.
– Dobili smo poziv da sutra u 8:30 budemo na sastanku u Ministarstvu zdravlja. Nemam informaciju ko će prisustvovati sastanku ali ovo vidim kao prvi korak ka rješavanju najnovijeg problema, nadam se ispočetka, kazala je dr Elez.
Kako je kazala, do trenutka kada su saznali za konkurs za radna mjesta, sve je teklo prema tadašnjem rješenju koje je Vlada pronašla.
– Predstavnici Uprave za nekretnine su došli u bolnicu sa odlukom Vlade, da je preuzmu. Nakon popisa imovine, dogovor je bio da Uprava preda bolnicu na upravljanje Ministarstvu zdravlja. I sve je to urađeno, ali je u daljem toku, po meni, napravljen previd po kojoj nije samo problem sistematizacija i broj zaposlenih već i način kako će da funkcioniše bolnica. Po tome ona bi bila organizovana kao stacionar, kazala je dr Elez.
U svakom rješenju pominjana je rečenica „da bolnica radi u punom kapacitetu“ i to je ono što će tražiti na sastanku u Ministarstvu.
– Idemo sa jasnim ciljem da ne možemo ispod nivoa koji imamo. To onda nije održavanje bolnice već transformacija u niži nivo zdravstvene zaštite. Sva odjeljenja moraju da postoje jer je ovo opšta bolnica. Nemoguće je da gasite odjeljenja pa ih opet pokrećete. Možemo razgovarati o zaposlenima, zdravstvenih radnika nema viška, možemo da govorimo o racionalizaciji nemedicinskog osoblja, da im uz pomoć lokalne samouprave ili države budemo podrška, da im se da vremena da nađu zaposlenje, ali ne nikako da ih preko noći ostavimo bez zaposlenja. Samo u punom kapacitetu, bolnica može zaista biti u interesu zdravstvene zaštite građana i gostiju. Ne vidim logiku da se odjeljenja sada zatvaraju a opet otvore za tri mjeseca, kazala je dr Elez.
Konkurs za radna mjesta dijela zaposlenih je ponižavanje radnika, kazala je predsjednica Sindikata Slavica Drobnjak.
– Na konkurs je mogao da konkuriše svako, dakle radno mjesto za koje se borite godinama, mogao je da dobije neko drugi i to nije smjelo tako da se desi. Druga stvar, mi smo bili bolnica pri VMA ali nikada nismo izbrisali ime Bolnica Meljine. Ona nije samo ustanova, ona je brend i to mora biti sačuvano. Sada smo istureno odjeljenje OB Kotor, kazala je Drobnjak, medicinska sestra na Hirurškom odjeljenju.
Ugovor o radu zaposlenima produžen je do 28. februara, potvrdile su dr Elez i Drobnjak, a obje naglašavaju da se nadaju da će tokom tog perioda zaista biti nađeno rješenje i da niko od zaposlenih neće napustiti ustanovu jer je teško opet naći i medicinsko i nemedicinsko osoblje.
– Očekujem da pogledaju sistematizaciju, da se upoznaju sa njom i očekujem da se Ministarstvo zdravlja pozabavi medicinskim radnicima. Oni će otići u drugu državu gdje su im bolji uslovi za rad i gdje ih država više poštuje, kazala je Drobnjak.
Nikada nije bilo razgovora na temu otpremnina ili broja zaposlenih, istakla je dr Elez.
– Održali smo sastanak sa zaposlenima, kažu da razumiju i da nije problem ako su tehnološki višak, ali ne na ovaj način, kazala je dr Elez.
Ne smijemo dozvoliti da radnici budu „izbrisani gumicom“ kao što imamo primjere u okruženju, kazala je Drobnjak.
– Samo u našem gradu, imamo primjer zaposlenih Vektra Boke, nisu ostvarili svoja prava, čekaju, izbrisani su gumicom. Imamo takvih primjera u Crnoj Gori gdje po 20 godina pokušavaju da ostvare svoja prava. To ne smijemo dozvoliti. Cijeli život rade, korisni su društvu i ne mogu ostvariti svoja prava. Dugo sam u sindikalizmu, samo treba pratiti zakone, sve je u njima zapisano, ali u praksi nije tako, istakla je Drobnjak.
Pogledajte kompletnu emisiju „U četiri oka“ RTHN