Напуштање дома или хранитељске породице дјеци без родитељског старања представиља преломни тренутак у њиховом животу када их треба додатно оснажити и пружити сигурност.
Донаторско вече је само једна од мјера предвиђена пројектом Заједнице под називом: Социјална и егзистенцијална инклузија дјеце и младих без родитељског старања -повезивање са локалним заједницама у Црној Гори, истакла је Мишела Манојловић, генерална секретарка Заједнице општина Црне Горе на донаторској вечери за дјецу без родитељског старања која је одржана у Подгорици, у организацији Заједнице општина Црне Горе и Привредне коморе Црне Горе.
Пројекат има амбицију да успостави одржив систем подршке овој циљној групи полазећи од важеће регулативе на централном и локалном нивоу, стратешких опредјељења државе и европских стандарда у области социјалне и дјечије заштите. Оно што му даје квалитативну новину је организованије укључивање локалних самоуправа и цивилног сектора у систем институционалних и ванинституционалних интегрисаних услуга.
Манојловић је истакла да мјере које ће бити садржане у овом Програму не тичу се само задовољавања њихових основних егзистенцијалних потреба попут становања, образовања и запослења, већ су усмјерене и на психолошку подршку, развој талената и јачање социјалних и другх вјештина.
-Циљ тих мјера је да свако дијете без родитељског старања одраста у сигурном, подстицајном и инклузивном окружењу у којем може да развије свој пуни потенцијал и да се интегрише у локалну заједницу. Зато мјере морају бити разноврсне, од снажне психолошке подршке, помоћи у учењу и развоју талената, социјалних и других вјестина, јачања и едукације биолошке породице у циљу реинтеграције дјетета, до оних превентивних које ће спријечити сепарацију, трауму и друге посљедице. Реализација ових мјера захтијева озбиљан приступ тј. ангажовање пажљиво одабраних стручњака и ментора, сарадњу и снажну међусобну подршку централних и локалних власти, укључивање цивилног сектора, међународну сарадњу и корисћење свих доступних донаторских фондова, закључила је Манојловић.
Предсједница Привредне коморе Црне Горе, др Нина Дракић је подсјетила да је Привредна комора глас црногорске привреде, која је спремна да покаже заједништво и солидарност, посебно када говоримо о изградњи боље и сигурније будућности за младе. Овог пута у пружању подршке дјеци и младима који напуштају окриље институције и хранитељске породице, започињу самостални живот и крећу у нове побједе.
-На том путу, као што сви знамо, биће много изазова. Али, Заједнице се окупила да им помогне да у новим ситуацијама и сусрету са новим изазовима не буду сами и да их на најлакши начин преброде. Наша одговорност као друштва је да им обезбиједимо потребну подршку у том кључном периоду. Вјерујем да ће ова друштвено одговорна активност показати и доказати да је, како И наш слоган каже, СНАГА У СВИМА НАМА, да смо довољно снажни да овим младим људима пружимо шансу коју заслужују, јер њихова будућност је и наша будућност, нагласила је Дракић.
Да младе људе без родитељског старања након напуштања установе или хранитељских породица очекују их бројни изазови, од прилагођавања на нове друштвене околности до емоционалних промјена, указала је предсједница Скупштине Главног града Јелена Боровинић Бојовић.
-Веома је важно да ове изазове увидимо на вријеме, те да пружимо добар системски одговор како бисмо осигурали да ови млади људи доживе ову социјалну транзицију на што лакши и угоднији начин. Зато, уважавам и поздрављам напоре надлежних министарстава, државних установа, центара за социјални рад као и свих других актера у спровођењу овог пројекта, истакла је Боровинић Бојовић наглашавајући да хуманитарни догађаји као што је овај, поред своје практичне сврхе, окупљају заједницу и подстичу је на активан приступ и конкретан допринос у проналажењу рјешења за генерацију младих који ове године ступају у самосталан живот.
-Око добрих идеја се лако окупљамо, али наш задатак није само да им пружимо тренутну подршку већ и да у континуитету радимо на системским рјешењима која ће им омогућити сигуран и достојанствен живот, закључила је Боровинић Бојовић.
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије настоји да унаприједи подршку коју добијају млади након напуштања система заштите, нагласио је министар Дамир Гутић подсјећајући да се младима без родитељског старања који напуштају установе или хранитељске породице обезбјеђује Материјално обезбјеђење у висини износа који остварује петочлана породица до 23 године живота, као и једнократна помоћ, помоћ у проналаску посла, стана, пружа се услуга савјетовања, становање уз подршку која се обезбјеђује одређеном броју младих лица, зависно од њихових потреба.
Како је истакао министар Гутић, подаци показују да млади који излазе из система алтернативне бриге обично немају довољно развијене мреже подршке, стабилне изворе прихода или сигуран смјештај. Без адекватне помоћи, многи се суочавају са социјалном искљученошћу, незапосленошћу и финансијским тешкоћама.
-Наш задатак је да им омогућимо бољи почетак, да их оснажимо и покажемо им да нису сами. Зато је овај скуп од изузетног значаја. Овдје смо да заједно пронађемо рјешења и обезбиједимо конкретне ресурсе за њихово образовање, стручно оспособљавање, запослење и самосталан живот. Свака донација, свака пружена рука помоћи значи више од материјалне подршке – значи вјеру у њихов потенцијал и будућност, закључио је министар Гутић.
Позиву на донаторско вече одазвале су се бројне амбасаде, министарства, привредници, општине и познати хуманитарци. Укупна средства прикупљена током ове акције биће обљављена на посебном рачуну Заједнице општина Црне Горе са прецизним информацијама о трошковима.