Napuštanje doma ili hraniteljske porodice djeci bez roditeljskog staranja predstavilja prelomni trenutak u njihovom životu kada ih treba dodatno osnažiti i pružiti sigurnost.
Donatorsko veče je samo jedna od mjera predviđena projektom Zajednice pod nazivom: Socijalna i egzistencijalna inkluzija djece i mladih bez roditeljskog staranja -povezivanje sa lokalnim zajednicama u Crnoj Gori, istakla je Mišela Manojlović, generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore na donatorskoj večeri za djecu bez roditeljskog staranja koja je održana u Podgorici, u organizaciji Zajednice opština Crne Gore i Privredne komore Crne Gore.
Projekat ima ambiciju da uspostavi održiv sistem podrške ovoj ciljnoj grupi polazeći od važeće regulative na centralnom i lokalnom nivou, strateških opredjeljenja države i evropskih standarda u oblasti socijalne i dječije zaštite. Ono što mu daje kvalitativnu novinu je organizovanije uključivanje lokalnih samouprava i civilnog sektora u sistem institucionalnih i vaninstitucionalnih integrisanih usluga.
Manojlović je istakla da mjere koje će biti sadržane u ovom Programu ne tiču se samo zadovoljavanja njihovih osnovnih egzistencijalnih potreba poput stanovanja, obrazovanja i zaposlenja, već su usmjerene i na psihološku podršku, razvoj talenata i jačanje socijalnih i drugh vještina.
-Cilj tih mjera je da svako dijete bez roditeljskog staranja odrasta u sigurnom, podsticajnom i inkluzivnom okruženju u kojem može da razvije svoj puni potencijal i da se integriše u lokalnu zajednicu. Zato mjere moraju biti raznovrsne, od snažne psihološke podrške, pomoći u učenju i razvoju talenata, socijalnih i drugih vjestina, jačanja i edukacije biološke porodice u cilju reintegracije djeteta, do onih preventivnih koje će spriječiti separaciju, traumu i druge posljedice. Realizacija ovih mjera zahtijeva ozbiljan pristup tj. angažovanje pažljivo odabranih stručnjaka i mentora, saradnju i snažnu međusobnu podršku centralnih i lokalnih vlasti, uključivanje civilnog sektora, međunarodnu saradnju i korisćenje svih dostupnih donatorskih fondova, zaključila je Manojlović.
Predsjednica Privredne komore Crne Gore, dr Nina Drakić je podsjetila da je Privredna komora glas crnogorske privrede, koja je spremna da pokaže zajedništvo i solidarnost, posebno kada govorimo o izgradnji bolje i sigurnije budućnosti za mlade. Ovog puta u pružanju podrške djeci i mladima koji napuštaju okrilje institucije i hraniteljske porodice, započinju samostalni život i kreću u nove pobjede.
-Na tom putu, kao što svi znamo, biće mnogo izazova. Ali, Zajednice se okupila da im pomogne da u novim situacijama i susretu sa novim izazovima ne budu sami i da ih na najlakši način prebrode. Naša odgovornost kao društva je da im obezbijedimo potrebnu podršku u tom ključnom periodu. Vjerujem da će ova društveno odgovorna aktivnost pokazati i dokazati da je, kako I naš slogan kaže, SNAGA U SVIMA NAMA, da smo dovoljno snažni da ovim mladim ljudima pružimo šansu koju zaslužuju, jer njihova budućnost je i naša budućnost, naglasila je Drakić.
Da mlade ljude bez roditeljskog staranja nakon napuštanja ustanove ili hraniteljskih porodica očekuju ih brojni izazovi, od prilagođavanja na nove društvene okolnosti do emocionalnih promjena, ukazala je predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović.
-Veoma je važno da ove izazove uvidimo na vrijeme, te da pružimo dobar sistemski odgovor kako bismo osigurali da ovi mladi ljudi dožive ovu socijalnu tranziciju na što lakši i ugodniji način. Zato, uvažavam i pozdravljam napore nadležnih ministarstava, državnih ustanova, centara za socijalni rad kao i svih drugih aktera u sprovođenju ovog projekta, istakla je Borovinić Bojović naglašavajući da humanitarni događaji kao što je ovaj, pored svoje praktične svrhe, okupljaju zajednicu i podstiču je na aktivan pristup i konkretan doprinos u pronalaženju rješenja za generaciju mladih koji ove godine stupaju u samostalan život.
-Oko dobrih ideja se lako okupljamo, ali naš zadatak nije samo da im pružimo trenutnu podršku već i da u kontinuitetu radimo na sistemskim rješenjima koja će im omogućiti siguran i dostojanstven život, zaključila je Borovinić Bojović.
Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije nastoji da unaprijedi podršku koju dobijaju mladi nakon napuštanja sistema zaštite, naglasio je ministar Damir Gutić podsjećajući da se mladima bez roditeljskog staranja koji napuštaju ustanove ili hraniteljske porodice obezbjeđuje Materijalno obezbjeđenje u visini iznosa koji ostvaruje petočlana porodica do 23 godine života, kao i jednokratna pomoć, pomoć u pronalasku posla, stana, pruža se usluga savjetovanja, stanovanje uz podršku koja se obezbjeđuje određenom broju mladih lica, zavisno od njihovih potreba.
Kako je istakao ministar Gutić, podaci pokazuju da mladi koji izlaze iz sistema alternativne brige obično nemaju dovoljno razvijene mreže podrške, stabilne izvore prihoda ili siguran smještaj. Bez adekvatne pomoći, mnogi se suočavaju sa socijalnom isključenošću, nezaposlenošću i finansijskim teškoćama.
-Naš zadatak je da im omogućimo bolji početak, da ih osnažimo i pokažemo im da nisu sami. Zato je ovaj skup od izuzetnog značaja. Ovdje smo da zajedno pronađemo rješenja i obezbijedimo konkretne resurse za njihovo obrazovanje, stručno osposobljavanje, zaposlenje i samostalan život. Svaka donacija, svaka pružena ruka pomoći znači više od materijalne podrške – znači vjeru u njihov potencijal i budućnost, zaključio je ministar Gutić.
Pozivu na donatorsko veče odazvale su se brojne ambasade, ministarstva, privrednici, opštine i poznati humanitarci. Ukupna sredstva prikupljena tokom ove akcije biće obljavljena na posebnom računu Zajednice opština Crne Gore sa preciznim informacijama o troškovima.