Đukanović: Problem radnih mjesta u Bolnici Meljine odnos medicinskog i nemedicinskog kadra

Фото: болница Мељине

Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Upravom za nekretnine preuzelo je sve objekte Bolnice Meljine, ali zbog malog broja ljekara, a većeg nemedicinskog kadra, jedan dio radnika nije obuhvaćen konkursom, kazao je za TV  Vijesti direktor Direktorata za projekte u Ministarstvu zdravlja Luka Đukanović.

Kako navodi, u bolnici Meljine radilo je oko 150 zaposlenih, a svega 11 ljekara, pa je odnos medicinskog i nemedicinskog kadra neadekvatan.

– Raspisali smo konkurs za medicinski kadar, što je neophodno da bi bolnica funkcionisala. Ukoliko se pokaže potreba, raspisaćemo i drugi talas konkursa, što ne znači da nećemo angažovati dodatni broj osoblja, da nećemo angaživati ljekare iz ostalih opština u Crnoj Gori. Ali treba u ovom momentu obezbjediti za 85 zaposlenih stalni radni odnos pa da u narednom periodu identifikujemo šta je to što je neophodno – objašnjava on.

Zbog nedostatka pedijatra, ta vrsta usluge nije dostupna, pa konkursom nisu obuhvaćena radna mjesta za medicinske sestre sa pedijatrije.

Luka Đukanović, direktor Direktorata za projekte u Ministarstvu zdravlja

– Svakako ćemo tog doktora angažovati iz neke druge jedinice, da li je to Opšta bolnica Kotor ili druga bolnica u Crnoj Gori, i raspisati konkurs ubrzo i za te pozicije. Znači, ovo je samo prvi korak i mislim da je nepotrebna negativna kampanja, jer rješavamo problem i uvodimo ih u javni zdravstveni sistem, kao što smo i obećali – ističe Đukanović.

Konkurs je, kako pojašnjava, morao biti raspisan, prema zakonu o radu, jer je bolnica prešla u okrilje nove zdravstvene ustanove.

– Konkurs smo raspisali na tri dana kako bi ljude što brže uveli u javni zdravstveni sistem, da bi im što brže omogućili da primaju regularne i redovne plate na nivou ostalih zdravstvenih radnika i to nekome nije odgovaralo. Razumijem taj segment, ali ljudi moraju da shvate da je to bila najbolja namjera da u najraćem roku budu primljeni u javni zdravstveni sistem, dobiju ugovore o radu i da rade u okviru bolnice – naveo je Đukanović.

Obećava da će građani Herceg Novog imati adekvatnu zdravstvenu zaštitu na istoj lokaciji, u istim prostorijama, a vodiće se i razgovori sa lokalnom upravom o lokaciji za izgradnju nove bolnice.

Problem predstavalju sudski sporovi, zbog čega će se vjerovatno krenuti u projekat izgradnje nove bolnice u Herceg Novom. Postoji oko 400 hiljada eura za izradu projektne dokumentacije, kao i lokacija, ali to je proces koji će trajati par godina.

Čitav proces uvođenja Bolnice Meljine u sistem javnog zdravlja koštaće državni budžet više miliona eura, ali zdravlje građana, kako je istakao Đukanović, prioritet je Vlade i Ministarstva zdravlja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here