Дјецу млађу од три године не смјештати у установе

УНИЦЕФ, Делегација Европске уније, институција Заштитника за људска права и слободе и НВО Јувентас подсјећају да је Црна Гора прва земља у региону која није имала дјецу млађу од три године смјештену у установама и позивају да се хитно поново постигне тај стандард људских права

Умјесто упућивања у установе за смјештај, као што је Дјечји дом Бијела, дјеца без родитељског старања узраста 0‒3 године, уз подршку система социјалне и дјечје заштите, треба да остану у породици или да буду упућена у хранитељске породице. Црна Гора је била прва држава у региону која није имала дјецу млађу од три године смјештену у установама, али то више није случај.

– Више од 50 година истраживања показују да су дјеца смјештена у установе у раном дјетињству изложена ризику од заостајања у развоју – то се може надомјестити само бригом у породичном окружењу пуном љубави. Из тог разлога, УНИЦЕФ позива да се у Црној Гори обезбиједи да ниједно дијете млађе од три године не буде смјештено у установу – рекао је шеф представништва УНИЦЕФ-а за Црну Гору Хуан Сантандер.

Као потписница Конвенције Уједињених нација о правима дјетета, Црна Гора се обавезала да ће свакој дјевојчици и сваком дјечаку омогућити да оствари право да одраста у сигурном породичном окружењу.

Један од критеријума за процес приступања Црне Горе Европској унији јесте и да нема дјеце млађе од три године у установама. У посљедњем Извјештају Европске уније о напретку наглашена је потреба да се убрза реформа система социјалне и дјечје заштите како би се сваком дјетету пружила квалитетна породична њега. 

– Позивамо све релевантне институције Црне Горе да омогуће да свако дијете у Црној Гори оствари своје право на одрастање у топлом породичном окружењу. Црна Гора треба да подстиче даљи развој хранитељства и усвајања дјеце. Смијештање у породицу сваког дјетета које нема одговарајуће родитељско старање и млађе је од три године треба да буде хитан национални приоритет – поручила је Оана Кристина Попа, амбасадорка Европске уније у Црној Гори.

Министарство рада и социјалног старања ради на изради прве Стратегије деинституционализације, чији је циљ да се се смјештање дјеце у институције замијени његом у породици.

– Ова стратегија треба да има фокус на јачању механизама за спречавање издвајања дјеце из породица, као и на јачању система хранитељства у Црној Гори. Неопходно је даље промовисати и развијати несродничко хранитељство. Такође, неопходно је хитно развити хранитељство уз интензивну подршку (тзв. специјализовано хранитељство) за дјецу са сметњама у развоју и ургентно хранитељство за дјецу млађу од три године и дјецу жртве насиља – истакао је Синиша Бјековић, Заштитник људских права и слобода Црне Горе.

Кључно је спријечити издвајање дјеце из биолошких породица пружањем квалитетне подршке породицама када су у кризи и то од самог почетка кризе.

– Министарство рада и социјалног старања мора хитно инвестирати у развијање и одрживост програма подршке породицама у ризику од раздвајања дјетета и породице ‒ који ће спријечити смјештање дјеце у установе – истакла је Ивана Вујовић из НВО Јувентас.

Током протеклих деценија, УНИЦЕФ и Европска унија подржали су Министарство рада и социјалног старања у реформисању система социјалне и дјечје заштите. Као резултат, Законом о социјалној и дјечјој заштити забрањено је смјештање дјеце млађе од три године у установе, изузев у случајевима када је то привремена крајња мјера.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here