DIONICA GLAVNOG CJEVOVODA U BIJELOJ UGROŽENA IZGRADNJOM OBJEKATA

Ekipa radne jedinice održavanja mreže  DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi juče je radila na sanaciji kvara u Bijeloj, na čeličnom cjevovodu DN 500 milometarara, na dubini od tri metra. Zbog velike dubine morala je biti angažovana mehanizacija za iskop zemlje. Kako je kvar dobro lociran i otkriven pristupljeno je njegovoj sanaciji, saopšteno je iz DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi.  

-Moralo se pristupiti zavarivanju (izrada čelične fleke na cjevovodu). Kvar je bio tačkastog oblika na dva mjesta u prečniku od osam mm. Međutim, prilikom otklanjanja kvara uočen je drugi kvar na rastojanju od 10 m, pa se odmah prionulo sanaciji.

  Po završetku izrade novog kvara – krpeža i puštanja vode u cjevovod primjećeno je da postojanje još kvarova između ova dva sanirana.

Zadatak sanacije tačkastih oštećenja na glavnom cjevovodu se umnožava postojanjem  elektro i telefonske instalacija, u neposrednoj blizini cjevovoda.  Procjenjeno je da se posao ne može završiti u jednom danu, zbog osjetljivosti prostora rada, odnosno, potencijalne opasnosti zbog električnih kablova, pa će ovi radovi biti nastavljeni nakon preciznog rekognosciranja terena. Ovaj cjevovod se, inače, koristi za smanjenog dotoka, za slučaj  preuzimanja vode iz Regionalnog vodovoda.  Ovim primjerom stanja glavnog cjevovoda u Bijeloj pokazujemo probleme s kojima se suočavamo u cilju zaštite glavnog cjevovoda. Zaštita će biti dovedena u pitanje ukoliko Opština zaista ne shvati značaj ovog cjevovoda i koliko je on važan za sistem snabdijevanja vodom Herceg Novog, ali i koliko je upravljanje prostorom, kao odrednica racionalnog razvoja bitna stvar u vremenu kada je gradnja objekata postala najvažniji izvor prihoda.

Koliko brzo napreduje gradnja, strahujemo da će stepen ugrožavanja glavnog cjevovoda DN 600/500 mm biti sve intenzivnija te da će oštećenja biti sve učestalija, a naša moć sve manja da se izborimo za zaštitu. Ovaj apel treba shvatiti najozbiljnije, poručili su iz Vodovoda.

Predlažu da kada se završi geodetsko snimanje cjevovoda,  da na sjednici Skupštine opštine ponovo bude donesena odluka o njemu i njegovom položaju kao javni interes, sa svim zaštićenim pojasom od četiri metra širine.

Podsjećaju da je glavna arterija hercegnovskog vodovodnog sistema, čelični cjevovod prečnika  600 milimetara, izgrađen prije 40 godina, koji je osnova regionalnog sistema snabdijevanja, sa prvobitnom ulogom transporta vode kroz našu opštinu i distribucije za Tivat, Kotor i Budvu, položen najvećim dijelom u putnom pojasu Jadranske magistrale.

– U prostorno.-planskoj dokumentaciji zaštićen je pojasom od 4 metra širine, po 2 metra sa svake strane od osovine cijevi. Za sve ovo vrijeme nije bio georeferenciran, a pošto je građen u doba socijalističkog uređenja, odluka o njegovoj trasi određena je na sjednici Skupštine opštine kao javni interes, zanemarujući privatno vlasništvo nad zemljom i interese građana za eventualnu urbanizaciju prostora. U to vrijeme je Sutorisnko polje bilo namjenjeno poljoprivredi, a pojas uz magistralu nije bio opterećen stambenim i poslovnim objektima, kako je sada slučaj sa zonom igaljske “Petlje” ili Bijele. Ova činjenica je naročito važna za trasu kroz Sutorinu, gdje je u kartama ucrtan cjevodovod DN 600 mm ali se sada pokazuju značajna odstupanja kao i interesi privatnih lica za gradnju stambenih objekata.

Dužine glavnog cjevovoda, po dionicama, su: dn 660 mm, u dužini 5 km  (Od Debelog  brijega do FS Mojdež ); dn 600 mm, u dužini 3 km  (Od FS Mojdež  do Petlje  u Igalu); dn 450 mm, dužine 5,75 km  (Od Petlje do tunela u Lalovini); dn 400 mm, duga 3,6 km  (Od Lalovine do Opačice i od Opačice do RZ „Zelenika“) i  dn 500 mm, duga 9,35 km (Od RZ „Zelenika“ do Svete Neđelje – Kamenari).

  Gradnja ugrožava postojanje glavnog cjevovoda, jer je sve više zahtjeva za gradnjom u neposrednoj blizini, a i već dobijenih UT uslova koji zadiru u zonu zaštite ovog cjevovoda.

Aksiom vodovodnog sistema je  da se ovaj cjevovod, koji ima različite dimenzije (600, 500,  450 i 400 mm) ne smije izmještati, ali ni ugroziti ni na koji način, blizinom novih objekata. “Vodovod i kanalizacija” – Herceg  Novi vodi računa o njemu, koliko god je to moguće, raznim intervencijama i održavanjem površine oko njega, ali to u mnogim situacijama postaje sve teže, zbog otežanog pristupa. Imamo već slučajeve u Sutorini da cjevovod DN 600 ostaje zarobljen ispod temelja objekata, a na nekim potezima je nadsloj zemljišta od preko 10 metara.

Ono što će u narednom period preduzeti “Vodovod” jeste geodetsko snimanje radi tačnog georeferenciranja i tačnog unošenja u prostorno-plansku dokumentaciju, a bilo bi poželjno zbog značaja da bude ucrtan i u katastarske podloge opštine.Takođe, moraćemo da ga vidno označimo “piketima” na površini terena da bi jasno stavili do znanja njegovu lokaciju, navodi se u saopštenju Vodovoda.

 Ukazuju na značaju ovog cjevovoda i neophodnoj zaštiti, te šta bi značilo njegovo pucanje, s obzirom na  količinu vode, koja njime prolazi. Kroz područje Sutorine,  od Debelog brijega do FS “Mojdež”, njime se transportuje količina od oko 450 litara vode u sekundi. Od Filter stanice glavni cjevovoda služi za snabdijevanje rezervoara prve visinske zone i protoci su od 380 l/s (koliko ulazi danas u sistem) do nekih stotinak litara u sekundi, koliko snabdijeva rivijeru.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here