Digitalna Akademija u februaru naredne godine organizuje Digital Bee školu programiranja za djecu u Herceg Novom , nakon što je ovaj vid obrazovanja zaživio u Podgorici. Digital Bee posjeduje licencu Ministarstva prosvjete za izvođenje ovog programa.
Živimo u digitalnom dobu, a kako tehnologija svakodnevno napreduje, poželjno je da mališani nauče kako da u IT svijetu razvijaju i svoje kreativne potencijale.
Gošće u emisiji Novsko popodne bile su matematičarke po obrazovanju, Jasna Pejović i Valentina Radulović, iz Digital Bee Akademije, koje su govorile o svojim iskustvima i ciljevima ovog vida edukacije. Znanja iz informacione, digitalne tehnologije i njihovih vještina podijeliće sa mališanima u Herceg Novom.
Digital Bee akademija je proizašla iz potrebe da se usmjere mladi, koji, uglavnom, puno vremena provode u digitalnom svijetu, objašnjava Jasna Pejović:

– Naša ideja je bila da se posvetimo edukaciji djece. I mi smo majke, imamo ukupno šestoro djece, suočili smo se sa problemom da djeca nekako postaju konzumenti nekih digitalnih sadržaja. Postavlja se pitanje koliko toga oni mogu da korisno upotrebe, u sadašnjem i budućem trenutku. Sva djeca trebaju da rade i pronađu zanimanje, u kome će biti zadovoljni, da privređuju i da žive, jer danas nema zanimanja u kojem nema neke digitalizacije. Ideja je bila da djeca na svim našim programima nauče, prije svega, programiranje. Cilj je da djeca savladaju računarski način razmišljanja, nauče osnove programiranja, iako ne moraju svi da postanu programeri. Važno je da oni vide da to mogu. Naš program je malo drugačiji, od bilo kojeg koji postoji,čak bi rekla, na Balkanu. On je više od programiranja, jer uključujemo i razvoj nekih drugih kompetencija, pojašnjava Pejović.
Kurs je usklađen djeci šireg raspona godina, na kojem ih edukuju kroz programerske alate. Osim programerskih elementa njihova edukacija utiče i na razvoj logike, emocionalne inteligencije, objašnjava Valentina Radulović:

– Primarno kao matematičarke po struci, kao majke i liderke u ozbiljnim korporacijama smo se stalno bavili ljudima, edukovali ih, mentorisali. Ono što smo prepoznali i u poslovnom ambijentu i sa našom djecom, a to kaže i svjetski ekonomski forum, institutcije i organizacije, prepoznali smo da je računarski način razmišljanja jedan segment, a mnogo bitnije je emocionalna inteligencija, kreativnost, logika. Naš program je više od programiranja i to je ono što nas odvaja od onoga što se nudi ne samo u Crnoj Gori, nego i u regionu. U okviru kursa, djecu osim što edukujemo kroz programerske alate, usklađene uzrastu,bavimo se sa njima i razvojem logike, kreativnosti, na način da mogu da primjene u bilo kom zanimanju kojim se budu bavili, navodi Radulović.
Pejović navodi primjer da djeca već na prvom času mogu da naprave igrice i mogu da pokažu roditeljima i drugarima u školi i oni odjedanput postaju stvaraoci, što im daje samopouzdanje.
– Učimo kako da riješavaju konflikt. Porazgovaramo sa njima oni daju puno primjera i pričamo o tome kako bi riješavili taj konflikt. I oni kroz programiranje igrice pokažu primjere. To je animacija gdje likovi razgovaraju, i na taj način pokažu primjere lošeg i dobrog riješavanja konflikta. Kroz igranje te igrice uče o rješavanju konflikta i to mogu da podijele sa drugarima u školi, dodaje Pejović.
Jasna i Valentina su magistri, sertifikovani treneri za razvoj emocionalne inteligencije, matematičarke i programerke sa edukacijom koju pružaju djeci. Imaju dugogodišnja iskustva u IT i na raznim liderskim pozicijama. One su u preduzetništvu nakon rada u korporacijama, u „start up“ svijetu i smatraju da im je tu njihova snaga i moć, koju im niko ne može oduzeti.
Nedavno je u Crnoj Gori gostovao bivši potpredsjednik Googla Džefri Huber, eminentno lice u domenu vještačke inteligencije, poručio je na panelu na kojem je Pejović bila moderatorka, da bi Crna Gora trebalo da ulaže više u edukaciju i trebalo bi da sva djeca nauče programiranju, jer u budućnosti neće biti zanimanja koje neće biti povezano sa programiranjem. Prema njenim riječima objašnjavao je načine šta trebalo da se uradi da bi Crna Gora bila konkurentna na svjetskom tržištu i da nema problema sa zapošljavanjem.
– Na našem mikro eko-sistemu je to ono što prepoznali, da je jedini put da se edukujemo, kako bismo mi tu vještačku inteligenciju mogli da koristimo, i kako bismo upravljali promjenom, a ne samo da se promjena dešava, navela je Radulović.
Valentina i Jasna su kroz svoj „start up“ napravili sinergiju između primjenjene psihologije i programiranja, aplikaciju za razvoj emocionalne inteligencije, koje se koriste na UNDP, prestižnim univerzitetima i mnogim drugim kompanijama. Njihov rad predstavlja produkt raznovrsnih interesovanja, znanja i algoritamskog načina razimšljanja.
Za odrasle pružili su mogućnost onlajn praćenja kursa programiranja.
Preduslov za ulazak u svijet programiranja da djeca znaju da čitaju i pišu na ćirilici. Djeca od 9 do 12 godina mogu da brzo napreduju, da stvaraju i koriste programa , animacije i igrice. Sa starijim uzrastom, djecom od 13 do 16 godina radiće programiranje za stvaranje web aplikacija. Na kraju će moći da kreiraju svoje projekte i da predstave šta su naučili. Program traje 14 sedmica.
I u Herceg Novom će od februara, krenuti škola vikendom za dvije grupe polaznika.Čas traje 90 minuta. Roditelji iz Herceg Novog su zainteresovani da upišu djecu na ovaj vid edukacije. Promotivna kampanja je u toku.
Sa Instagram profila: Kontakt telefon/viber 067227722
Bulevar Svetog Petra Cetinjskog 114, Podgorica 81000
digitalnaakademija.me