Dani naučne dijaspore 18. i 19. oktobra – Festival umjetnosti, nauke i kulture UCG

Institut za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije Univerziteta Crne Gore (UCG) organizuje dvodnevni međunarodni naučni simpozijum Dani naučne dijaspore 2024.

Svečano otvaranje naučnog skupa će biti sutra, 18. oktobra, u 8.45 sati, u Rektoratu UCG, a otvoriće ga vršilac dužnosti Instituta za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije UCG, prof. dr Nedeljko Latinović, ministar dijaspore Mirsad Azemović i v.d. direktorica Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost mr Marica Melović.

-Ovogodišnji događaj realizuje se u okviru Festivala umjetnosti nauke i kulture FUNK, koji se realizuje u slavu jubileja UCG – 50 godina postojanja i prožima organizovanim programom cijeli okobar. Prvi događaj ovog tipa organizovan je 2022. godine. Dani naučne dijaspore su tradicionalno vezani za 18. i 19. oktobar i biće iz godine u godinu organizovani na iste ili približne datume, da bi naučna dijaspora mogla blagovremeno da planira učestvovanje u ovom događaju. I ove, 2024. godine, simpozijum okuplja najveća imena u svijetu nauke, koja potiču sa ovih prostora, a svoja naučna istraživanja realizuju na prestižnim institucijama u Americi, Evropi i regionu. Pozivamo sve studente da ne propuste ovu jedinstvenu priliku i da saznaju sve o najnovijim dostignućima u nauci, saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore.

Simpozijum je posvećen temama iz različitih oblasti, uključujući zdravstvo, biologiju, genetiku, ekonomiju, menadžment, fizičku hemiju, geonauke, arhitekturu, matematiku, statistiku, elektrotehniku, računarstvo i vještačku inteligenciju.  Prezentacije će imati profesori i istraživači iz dijaspore, ugledni međunarodni eksperti.

Poruke nobelovca Žan Mari Lena koje je, na molbu UCG, nobelovac Len, poslao za studente, biće predstavljene drugog dana ovog simpozijuma. Riječ je o poznatom francuskom hemičaru koji je osvojio Nobelovu nagradu za hemiju 1987. godine zajedno sa Donaldom Kramom i Čarlsom Pedersenom za sintezu kriptanda, molekula sa unutrašnjim šupljinama koji omogućavaju visoko selektivne interakcije sa drugim molekulama. Ovaj rad je bio ključan za razvoj supramolekularne hemije, grane hemije koja proučava interakcije između molekula. Detaljnije informacije o njegovom životu i radu, dostupne su na stranici  NobelPrize.org.

Više informacija dostupno je na linku:

https://www.ucg.ac.me/objava/blog/10/objava/182809-dani-naucne-dijaspore-18-i-19-oktobra

Izvor: Komunikacijski i PR centar  [email protected]

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here