Институт за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије Универзитета Црне Горе (УЦГ) организује дводневни међународни научни симпозијум Дани научне дијаспоре 2024.
Свечано отварање научног скупа ће бити сутра, 18. октобра, у 8.45 сати, у Ректорату УЦГ, а отвориће га вршилац дужности Института за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије УЦГ, проф. др Недељко Латиновић, министар дијаспоре Мирсад Аземовић и в.д. директорица Директората за научноистраживачку дјелатност мр Марица Меловић.
-Овогодишњи догађај реализује се у оквиру Фестивала умјетности науке и културе ФУНК, који се реализује у славу јубилеја УЦГ – 50 година постојања и прожима организованим програмом цијели окобар. Први догађај овог типа организован је 2022. године. Дани научне дијаспоре су традиционално везани за 18. и 19. октобар и биће из године у годину организовани на исте или приближне датуме, да би научна дијаспора могла благовремено да планира учествовање у овом догађају. И ове, 2024. године, симпозијум окупља највећа имена у свијету науке, која потичу са ових простора, а своја научна истраживања реализују на престижним институцијама у Америци, Европи и региону. Позивамо све студенте да не пропусте ову јединствену прилику и да сазнају све о најновијим достигнућима у науци, саопштено је из Универзитета Црне Горе.
Симпозијум је посвећен темама из различитих области, укључујући здравство, биологију, генетику, економију, менаџмент, физичку хемију, геонауке, архитектуру, математику, статистику, електротехнику, рачунарство и вјештачку интелигенцију. Презентације ће имати професори и истраживачи из дијаспоре, угледни међународни експерти.
Поруке нобеловца Жан Мари Лена које је, на молбу УЦГ, нобеловац Лен, послао за студенте, биће представљене другог дана овог симпозијума. Ријеч је о познатом француском хемичару који је освојио Нобелову награду за хемију 1987. године заједно са Доналдом Крамом и Чарлсом Педерсеном за синтезу криптанда, молекула са унутрашњим шупљинама који омогућавају високо селективне интеракције са другим молекулама. Овај рад је био кључан за развој супрамолекуларне хемије, гране хемије која проучава интеракције између молекула. Детаљније информације о његовом животу и раду, доступне су на страници NobelPrize.org.
Више информација доступно је на линку:
https://www.ucg.ac.me/objava/blog/10/objava/182809-dani-naucne-dijaspore-18-i-19-oktobra
Извор: Комуникацијски и ПР центар [email protected]