Данас је Свјетски дан радија, који је утврдио УНЕСКО 2011. године, пошто је 13. фебруара 1946. године први пут емитован програм Радија УН. Циљ овог празника је промоција радија и свих оних добрих могућности које тај медиј пружа.
Факултет драмских умјетности и Национална канцеларија за УНЕСКО обиљежавају Свјетски дан радија, ове године под слоганом: НОВИ СВИЈЕТ – НОВИ РАДИО. Иницијативи се придружио и наш радијски емитер.
Порукa генералне директорице УНЕСКО-а Одри Азуле:
-Док славимо десету годишњицу Свјетског дана радија, протекла година је нагласила у којој мјери радио, овај млади медиј, развијен прије 110 година, остаје од суштинског значаја за наша савремена друштва. Пандемија КОВИД-19 подсјетила нас је на његову значајну вриједност: са стопом пенетрације од преко 75% у земљама у развоју, радио остаје најприступачнији медиј. Због тога је био кључно средство за наше активности као одговор на кризу. Помогао је у спашавању живота омогућавајући преношење здравствених упутстава, омогућавање доступности поузданих информација и борбу против говора мржње. УНЕСКО је искористио свој утицај производећи аудио поруке на 56 језика и нудећи их радио станицама широм свијета, са идејом да се супротставе лажним гласинама. Такође је омогућио континуитет учења за популацију до које се могло доћи само на такав начин. УНЕСКО је са Глобалном коалицијом за образовање развио ефикасно подучавање у етру. Радио тако остаје кључни медиј који свакодневно доказује своју отпорност, заједно са својом способношћу за иновације.
У вијеку слика, радио прати наша јутра и наше вечери, и одражава мисли свијета који се мора чути да би се разумио. Појавом Интернет радија, подкаста, паметних телефона и нових технологија, радио заиста цвјета у својој другој младости. Овај Свјетски дан радија, са темом „Нови свијет, нови радио“, потврђује централну улогу радија за данас и за сутра – јер нам је више него икад потребан овај универзални хуманистички медиј, вектор слободе. Без радија, право на информације и слободу изражавања и, заједно са њима, основне људске слободе биле би ослабљене, као и културна разноликост, јер су комјунити радио станице глас оних који се не чују. На овај Свјетски дан, УНЕСКО позива све – публику, радио станице и аудиовизуелне професионалце – да славе радио и његове вриједности и промовишу поуздане информације као опште добро, поручила је Азуле.
Своја опажања, утиске, приче и свједочења – дијеле новинар и колумниста Брано Мандић, предсједник Општине Тиват и дугогодишњи радијски новинар Жељко Комненовић, новинар Душко Вуковић, уредник радио-драмског програма Радија Црне Горе Мирсад Растодер, потпредсједница Синдиката медија и новинарка Милена Обрадовић Бубања, уредник Радија Крш Ђорђе Стојановић, новинарка и главна уредница програма у ОЈУ Музеји Котор Јелена Вукасовић, професорица Факултета политичких наука др Наташа Ружић, студенткиња Факултета драмских умјетности Даница Ковачевић, као и секретарка Црногорске националне комисије за УНЕСКО Милица Николић.
Будите са нама данас и сваког наредног дана на 90 и 102, 7 MHz.