Danas je Svjetski dan radija, koji je utvrdio UNESKO 2011. godine, pošto je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN. Cilj ovog praznika je promocija radija i svih onih dobrih mogućnosti koje taj medij pruža.
Fakultet dramskih umjetnosti i Nacionalna kancelarija za UNESKO obilježavaju Svjetski dan radija, ove godine pod sloganom: NOVI SVIJET – NOVI RADIO. Inicijativi se pridružio i naš radijski emiter.
Poruka generalne direktorice UNESKO-a Odri Azule:
-Dok slavimo desetu godišnjicu Svjetskog dana radija, protekla godina je naglasila u kojoj mjeri radio, ovaj mladi medij, razvijen prije 110 godina, ostaje od suštinskog značaja za naša savremena društva. Pandemija KOVID-19 podsjetila nas je na njegovu značajnu vrijednost: sa stopom penetracije od preko 75% u zemljama u razvoju, radio ostaje najpristupačniji medij. Zbog toga je bio ključno sredstvo za naše aktivnosti kao odgovor na krizu. Pomogao je u spašavanju života omogućavajući prenošenje zdravstvenih uputstava, omogućavanje dostupnosti pouzdanih informacija i borbu protiv govora mržnje. UNESKO je iskoristio svoj uticaj proizvodeći audio poruke na 56 jezika i nudeći ih radio stanicama širom svijeta, sa idejom da se suprotstave lažnim glasinama. Takođe je omogućio kontinuitet učenja za populaciju do koje se moglo doći samo na takav način. UNESKO je sa Globalnom koalicijom za obrazovanje razvio efikasno podučavanje u etru. Radio tako ostaje ključni medij koji svakodnevno dokazuje svoju otpornost, zajedno sa svojom sposobnošću za inovacije.
U vijeku slika, radio prati naša jutra i naše večeri, i odražava misli svijeta koji se mora čuti da bi se razumio. Pojavom Internet radija, podkasta, pametnih telefona i novih tehnologija, radio zaista cvjeta u svojoj drugoj mladosti. Ovaj Svjetski dan radija, sa temom „Novi svijet, novi radio“, potvrđuje centralnu ulogu radija za danas i za sutra – jer nam je više nego ikad potreban ovaj univerzalni humanistički medij, vektor slobode. Bez radija, pravo na informacije i slobodu izražavanja i, zajedno sa njima, osnovne ljudske slobode bile bi oslabljene, kao i kulturna raznolikost, jer su komjuniti radio stanice glas onih koji se ne čuju. Na ovaj Svjetski dan, UNESKO poziva sve – publiku, radio stanice i audiovizuelne profesionalce – da slave radio i njegove vrijednosti i promovišu pouzdane informacije kao opšte dobro, poručila je Azule.
Svoja opažanja, utiske, priče i svjedočenja – dijele novinar i kolumnista Brano Mandić, predsjednik Opštine Tivat i dugogodišnji radijski novinar Željko Komnenović, novinar Duško Vuković, urednik radio-dramskog programa Radija Crne Gore Mirsad Rastoder, potpredsjednica Sindikata medija i novinarka Milena Obradović Bubanja, urednik Radija Krš Đorđe Stojanović, novinarka i glavna urednica programa u OJU Muzeji Kotor Jelena Vukasović, profesorica Fakulteta političkih nauka dr Nataša Ružić, studentkinja Fakulteta dramskih umjetnosti Danica Kovačević, kao i sekretarka Crnogorske nacionalne komisije za UNESKO Milica Nikolić.
Budite sa nama danas i svakog narednog dana na 90 i 102, 7 MHz.