Crnogorska naučnica, dr Vesna Mačić biće član međunarodne naučne ekspedicije na Južnom polu

Naučna savjetnica u Institutu za biologiju mora dr Vesna Mačić, biće dio bugarske ekspedicije za istraživanja na Južnom polu. To je prvi korak u otvaranju novih mogućnosti za crnogorske naučnike, i prilika da aktivno doprinesu povezivanju naučnih institucija Crne Gore sa međunarodnim naučnim centrima. Do učešća naučnika iz Crne Gore u ovoj misiji došlo je na inicijativu predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića, kao rezultat njegove inicijative tokom razgovora s predsjednikom Bugarske, Rumenom Radevim.

Za dr Vesnu Mačić učešće u ovoj ekspediciji je prilika za njen lični i profesionalni razvoj, ali i za razmjenu znanja i iskustava sa kolegama iz drugih zemalja.

-Imam zadovoljstvo, sreću i čast da učestvujem u naučnoj ekspediciji na Antarktiku koju organizuje bugarski Institut za polarna istraživanja. Moram reći da je zahvaljujući saradnji našeg predsjednika Jakova Milatovića i predsjednika Bugarske došlo do te inicijative da se pojača sradnja balkanskih zemalja i na taj način smo od predsjednika dobili poziv da se uključimo u ovu misiju na Antarktiku. Naravno, Istitut je prihvatio ovu inicijativu koja je za nas nešto sasvim novo zato što smo se mi do sada bavili uglavnom Jadranom, eventualno Mediteranom, ali ovo je nešto što je stvarno nesvakidašnja prilika i to smo nekako morali da iskoristimo, kazala je Mačić za RTHN.

Neophodna oprema za ovo istraživanje je već na putu prema Antarktiku.

-Plan je da mjesec dana budem sa kolegama iz Bugarske i jednom koleginicom iz Grčke. Nismo imali mnogo vremena za pripremu, jer smo mi sredinom septembra dobili ovu informaciju, a brod iz Varne je već isplovio početkom novembra i na putu je za Antarktik, mi smo morali da ukrcamo na brod svu neophodnu opremu. Svakako smo se pripremili za dio analiza mikroplastike na Antarktiku, s obzirom da je to jedan od globalnih problema i zagađenje nam je nažalost sve veće u svim morima, nadam se da ćemo da uzmemo uzorke i vode i sedimenta i nekih živih organizama i da ćemo to poslije da analiziramo. Naravno, svi uzorci ostaju na brodu, u zamrzivaču i tek po njihovom povratku koji je planiran za početak ljeta moći ćemo da se dalje bavimo njihovom analizom, objašnjava Mačić.

Tim stručnjaka analizom prikupljenih uzoraka baviće se polovinom sledeće godine, a rezultati će se koristiti za naučna istraživanja iz oblasti hemije mora, okeanografije, ekologije, biologije mora.

-Ovo je naša prva prilika da učestvujemo u takvom jednom istraživanju. Sada se zaista veliki fondovi izdvajaju za istraživanje Antarktika i velika nam je čast da Institut iz ovako male zemlje može da parira i na ravnomjernoj bazi učestvuje sa institutima drugih zemalja i potrudićemo se da nastavimo tu saradnju da vidimo koje fondove možemo da iskoristimo i da se ta istraživanja nastave i u budućnosti, navela je dr Mačić.

Dr Mačić kreće na ekspediciju kroz sedam dana i biće prva naučnica iz Crne Gore koja će boraviti na Južnom polu, čime postavlja temelje za veće prisustvo crnogorskih istraživača u međunarodnim naučnim projektima.

-Putujem 20. decembra, a vraćam se 20. januara. Putujem u najjužniji grad u Argentini i tu će doći brod na koji ću se ukrcati zajedno sa bugarskim kolegama. Odatle, brodom idemo na Antarktik i neko vrijeme smo u njihovoj stanici na samom Antarktiku, na ostrvu Livingston, a nakon toga idem portugalskim letom za najjužniji grad u Čileu i iz Čilea se vraćam kući. Ima više zamalja uključenih i svi mi koji se bavimo morem znamo da jako moramo da vodimo računa o međunarodnoj saradnji jer jedino na taj način možemo prave rezultate da dobijemo, a kad se istražuju tako neki ekstremni prostori, onda je ta međunarodna saradnja prosto neophodna da bi se sve uspješno završilo, kaže dr Mačić.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović priredio je prijem za dr Vesnu Mačić i  naglasio da je ovo važan momenat za crnogorsku nauku. Poručio je da je ovo prilika da promovišemo naše naučnike na globalnom nivou, ali i da unaprijedimo status Crne Gore na evropskoj i svjetskoj naučnoj sceni. Učešće dr Mačić u ekspediciji na Južnom polu biće podstrek kako mladim naučnicima, tako i institucijama da intenziviraju rad na međunarodnoj saradnji i razvoju nauke u našoj zemlji.

Foto: Press služba predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here