Научна савјетница у Институту за биологију мора др Весна Мачић, биће дио бугарске експедиције за истраживања на Јужном полу. То је први корак у отварању нових могућности за црногорске научнике, и прилика да активно допринесу повезивању научних институција Црне Горе са међународним научним центрима. До учешћа научника из Црне Горе у овој мисији дошло је на иницијативу предсједника Црне Горе, Јакова Милатовића, као резултат његове иницијативе током разговора с предсједником Бугарске, Руменом Радевим.
За др Весну Мачић учешће у овој експедицији је прилика за њен лични и професионални развој, али и за размјену знања и искустава сa колегама из других земаља.
-Имам задовољство, срећу и част да учествујем у научној експедицији на Антарктику коју организује бугарски Институт за поларна истраживања. Морам рећи да је захваљујући сарадњи нашег предсједника Јакова Милатовића и предсједника Бугарске дошло до те иницијативе да се појача сраднја балканских земаља и на тај начин смо од предсједника добили позив да се укључимо у ову мисију на Антарктику. Наравно, Иститут је прихватио ову иницијативу која је за нас нешто сасвим ново зато што смо се ми до сада бавили углавном Јадраном, евентуално Медитераном, али ово је нешто што је стварно несвакидашња прилика и то смо некако морали да искористимо, казала је Мачић за РТХН.
Неопходна опрема за ово истраживање је већ на путу према Антарктику.
-План је да мјесец дана будем са колегама из Бугарске и једном колегиницом из Грчке. Нисмо имали много времена за припрему, јер смо ми средином септембра добили ову информацију, а брод из Варне је већ испловио почетком новембра и на путу је за Антарктик, ми смо морали да укрцамо на брод сву неопходну опрему. Свакако смо се припремили за дио анализа микропластике на Антарктику, с обзиром да је то један од глобалних проблема и загађење нам је нажалост све веће у свим морима, надам се да ћемо да узмемо узорке и воде и седимента и неких живих организама и да ћемо то послије да анализирамо. Наравно, сви узорци остају на броду, у замрзивачу и тек по њиховом повратку који је планиран за почетак љета моћи ћемо да се даље бавимо њиховом анализом, објашњава Мачић.
Тим стручњака анализом прикупљених узорака бавиће се половином следеће године, а резултати ће се користити за научна истраживања из области хемије мора, океанографије, екологије, биологије мора.
-Ово је наша прва прилика да учествујемо у таквом једном истраживању. Сада се заиста велики фондови издвајају за истраживање Антарктика и велика нам је част да Институт из овако мале земље може да парира и на равномјерној бази учествује са институтима других земаља и потрудићемо се да наставимо ту сарадњу да видимо које фондове можемо да искористимо и да се та истраживања наставе и у будућности, навела је др Мачић.
Др Мачић креће на експедицију кроз седам дана и биће прва научница из Црне Горе која ће боравити на Јужном полу, чиме поставља темеље за веће присуство црногорских истраживача у међународним научним пројектима.
-Путујем 20. децембра, а враћам се 20. јануара. Путујем у најјужнији град у Аргентини и ту ће доћи брод на који ћу се укрцати заједно са бугарским колегама. Одатле, бродом идемо на Антарктик и неко вријеме смо у њиховој станици на самом Антарктику, на острву Ливингстон, а након тога идем португалским летом за најјужнији град у Чилеу и из Чилеа се враћам кући. Има више замаља укључених и сви ми који се бавимо морем знамо да јако морамо да водимо рачуна о међународној сарадњи јер једино на тај начин можемо праве резултате да добијемо, а кад се истражују тако неки екстремни простори, онда је та међународна сарадња просто неопходна да би се све успјешно завршило, каже др Мачић.
Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић приредио је пријем за др Весну Мачић и нагласио да је ово важан моменат за црногорску науку. Поручио је да је ово прилика да промовишемо наше научнике на глобалном нивоу, али и да унаприједимо статус Црне Горе на европској и свјетској научној сцени. Учешће др Мачић у експедицији на Јужном полу биће подстрек како младим научницима, тако и институцијама да интензивирају рад на међународној сарадњи и развоју науке у нашој земљи.
Foto: Press služba predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića