Црна Гора има подршку а очекује и преко потребан допринос чланица Европске уније како би наставила афирмацију европског пута јер Црна Гора мора, може и хоће да постане прва наредна чланица ЕУ, казао је Алекса Бечић, предсједник Скупштине Црне Горе, на затварању 14. Конференције предсједника парламената малих европских земаља у Херцег Новом.
Приступање ЕУ је двосмјеран процес, казао је Бечић, у интересу је Црне Горе али и ЕУ како би охрабрила и остале државе западног Балкана за које је европски пут пут без алтернативе.
-Наши пријатељи из парламената малих земаља, који су унутар ЕУ ће нам сигурно дати неподјељену подршку и у наредним мјесецима и годинама како би што прије, а надамо се до краја мандата ове комисије, створили претпоставке да можемо да финиширамо тај процес и остваримо стратешки и историјски сан, казао је Бечић.
Нагласио је да је Црна Гора искрени пријатељ, а у пријатељству је кључ повјерења које је потребно константно унапређивати.
-Сигуран сам да смо након ове конференције још већи партнери, пријатељи и саборци као територијално малих, али историјски, културно, природно веома богатих земаља које много тога спаја, немају билатералних проблема, имају перфектне међусобне односе и могу много помоћи једна другој и у билатералним релацијама и мултилатералним форматима. Бићемо успјешни колико смо спремни да помогнемо другом, дио себе жртвујемо за опште добро и за добро свих нас и тимски и заједно наступимо пред Европом и пред свијетом, казао је Бечић.
Оцијенио је да је Херцег Нови и домаћинским приступом у организацији ове конференције, показао да поред тога што је туристички и културни центар Црне Горе може да буде веома успјешан центар парламентарне дипломатије и бројних међународних скупова.
Сарадња са другима има велики значај а кроз парламентарну дипломатију градимо јаке везе, казао је предсједник Предсједничког дома Луксембурга Фернанд Етџен.
-Имамо много заједничких интереса. Кроз различите формације разговарамо о проблемима са којима се суочавамо и можемо помоћи једни другима. Солидарност, пријатељство и повјерење између нас су од кључне важности за јачање наших парламената. Наш састанак данас је доказ да имамо пуно ствари које су нам заједничке и да морамо искористити овај потенцијал да се наш глас чује, казао је Етџен.
Пресједница Представничког дома Кипра Анита Деметриоу, уз велику захвалност Црној Гори на изврсном гостопримству и организацији и предсједнику Парламента Алекси Бечићу на доприносу и одабиру тема о којима је данас разговарано, казала је да се као заједница морамо супроставити свему.
-Морамо се суочити са свим тим малим и великим изазовима, поготово као мале државе и морамо оставити свој јединствени знак зарад мира, демократије, солидарсноти, сигурности и просперитета – поручила је она и додала да се радује сљедећем сусрету који ће бити одржан у Монаку.
Потпредсједница Националног савјета Монака Брижит Боконе-Паж потврдила је организацију 15. Конференцију председника парламената малих држава Европе, која ће се одржати 12. и 13. јуна 2022. године у Националном савјету Кнежевине Монако.
– У име делегације Монака желим да се захвалим и честитам Алекси Бечићу на дочеку и савршеној организацији 14. Конференције, која нас је окупила овдје у прелијепој Црној Гори. До виђења у Монаку – казала је она.
Посланик Националног савјета Монака Гијом Росе похвалио је организацију и истакао захвалност што је имао прилике да разговара о темама које су отворене на Конференцији.
-Покушаћемо да будемо исто тако добри у Монаку наредне године. Што се тиче парламентарног искуства, веома је добро разговарати али и дјеловати, а данас смо дјеловали, потписали смо декларацију и сљедеће године имаћемо 15. издање ове Конференције. Позваћемо и Привредне коморе наших држава, јер мислимо да као мале државе имамо економску моћ и добар имиџ, па можемо да будемо примјер остатку свијета – навео је Росе и обећао да ће урадити нешто изузетно за наредно издање Конференције.
Пандемија је имала негативан утицај на парламентарну дипломатију и рад парламената као и на друге сфере живота. Задовољство што окупљањем шест од девет држава из групе и заједничким радом исказала је в.д. потпредсједница Парламента Исланда Бриндис Харалдздотир.
-Драго ми је и што већину делегација воде жене. Промоција родне равноправности је камен темељац наше вањске политике. Следећег мјесеца ми ћемо угостити четврти глобални форум који ће окупити 450 учесника широм свијета, казала је она.
Представник шефа делегације Сан Марина Ђерардо Ђованоли казао је да је импресиониран одличном организацијом и топлом добродошлицом.
-У Сан Марину немамо море, али можемо га видјети са планине. Надам се да ћу у будућности, када погледам јужни дио нашег мора, помислити управо на ову дивну конференцију. Желим да се захвалим Црној Гори на томе, казао је Ђованоли.
Додао је да су дискусије биле веома корисне.
-Схватамо да је ова држава млада, али да има добар потенцијал за будућност у Европи, и као представник Сан Марина могу да гарантујуем да ћемо учинити све што је у нашој моћи да вам олакшамо пут да уђете у ЕУ, да будемо заједно. Поносан сам што сам данас био овдје и унаријед се радујем следећој конференцији у Монаку, закључио је Ђованоли.
14. Конференцијa предсједника парламената малих европских држава одржана је у хотелу „Лазуре“ у Мељинама.