ČOVJEK SVE ČEŠĆE INDIREKTNO UZROKUJE KLIZIŠTA I ODRONE

Plan zaštite od odrona i klizišta dobio je finalni izgled. Ovaj  dokument, koji je izradila Služba zaštite i spašavanja Herceg Novi,  donosi jasne preporuke kako reagovati u slučaju ovih akcidentnih situacija.

Kako je za RTHN kazao samostalni savjetnik u Službi zaštite Zoran Gamber, u dokumentu su upisani i najnovija klizišta i odrnoi na području opštine Herceg Novi.

– Tako da posjeduje određene tabele i lokacije gde se ta klizišta nalaze, kao i uzroke koji izazivaju ove pojave – objašnjava on.

Iz Službe zaštite i spašavanja očekuju da će ovaj plan biti usaglašen  sa nacionalnim.

– Potrebno je na državnom nivou usaglasiti sve te stvari, odnosno sa nacionalnim sistemom za zaštitu od klizišta i odrona. Kada taj dio bude na državnom nivou usaglašen i završen, onda ćemo mi kao služba da podnesemo zahtjev kojim bi tražili da dobijemo saglasnost na ovaj plan – navodi Gamber.

Česti odroni i klizišta u našoj Opštini rezult su velikih padavaina i ostavljaju ozbiljnu matrijalnu štetu. To je pojava geomorfološke prirode, mada neretko u pozadini stoji čovjek, smatra građevinska inženjerka Olivara Doklestić.

– Čovjek svojim djelovanjem, građevinskim zahvatima, bilo da je riječ o  objektima visokogradnje ili saobraćajnice, često presjeca podzemne tokove, a voda uvijek traži najkaći put za sebe. To je naprosto pravilo gravitacije. Kada joj se nešto ispriječi na tom putu, nastaje klizište – objašnjava ona.

Doklestić dodaje i da ljudska potrebada da prirodu prilagodi sebi, a ne da živi u skladu sa njom, ima ogromnog uticaja na stvaranje akcidenata.

– Izgradnjom saobraćajnica, trotoara i svega što je dobro za ljudsku nogu, odnosno za hodanje, zapravo nije dobro za prirodu, jer se na tak načim smanjuje stepen upijanja, dok se na pojedinim lokacijama povećava stepen koncentracije vode koja dolazi sa slivene površine – navodi Doklestić.

Prema njenim riječima, u rubnim dijelovima potpornih zidova može doći do pomjeranja terena, pa je pri izgradnji veoma važno uraditi stručnu i detaljnu analizu, a posebnu pažu posvetiti vegetaciji, koja ima ulogu u vezivanju rastresitog tla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here