ЧОВЈЕК СВЕ ЧЕШЋЕ ИНДИРЕКТНО УЗРОКУЈЕ КЛИЗИШТА И ОДРОНЕ

План заштите од одрона и клизишта добио је финални изглед. Овај  документ, који је израдила Служба заштите и спашавања Херцег Нови,  доноси јасне препоруке како реаговати у случају ових акцидентних ситуација.

Како је за РТХН казао самостални савјетник у Служби заштите Зоран Гамбер, у документу су уписани и најновија клизишта и одрнои на подручју општине Херцег Нови.

– Тако да посједује одређене табеле и локације где се та клизишта налазе, као и узроке који изазивају ове појаве – објашњава он.

Из Службе заштите и спашавања очекују да ће овај план бити усаглашен  са националним.

– Потребно је на државном нивоу усагласити све те ствари, односно са националним системом за заштиту од клизишта и одрона. Када тај дио буде на државном нивоу усаглашен и завршен, онда ћемо ми као служба да поднесемо захтјев којим би тражили да добијемо сагласност на овај план – наводи Гамбер.

Чести одрони и клизишта у нашој Општини резулт су великих падаваина и остављају озбиљну матријалну штету. То је појава геоморфолошке природе, мада неретко у позадини стоји човјек, сматра грађевинска инжењерка Оливара Доклестић.

– Човјек својим дјеловањем, грађевинским захватима, било да је ријеч о  објектима високоградње или саобраћајнице, често пресјеца подземне токове, а вода увијек тражи најкаћи пут за себе. То је напросто правило гравитације. Када јој се нешто испријечи на том путу, настаје клизиште – објашњава она.

Доклестић додаје и да људска потребада да природу прилагоди себи, а не да живи у складу са њом, има огромног утицаја на стварање акцидената.

– Изградњом саобраћајница, тротоара и свега што је добро за људску ногу, односно за ходање, заправо није добро за природу, јер се на так начим смањује степен упијања, док се на појединим локацијама повећава степен концентрације воде која долази са сливене површине – наводи Доклестић.

Према њеним ријечима, у рубним дијеловима потпорних зидова може доћи до помјерања терена, па је при изградњи веома важно урадити стручну и детаљну анализу, а посебну пажу посветити вегетацији, која има улогу у везивању растреситог тла.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here