Čelnici šest primorskih opština potpisali su danas u Podgorici zajedničku Inicijativu o izmjenama i dopunama Zakona o morskom dobru, Zakona o prostornom planiranju i uređenju prostora i Zakona o lukama, sa ciljem da se opštinama prenesu poslovi upravljanja morskom obalom.
Inicijativu su potpisalii predsjednici opština Herceg Novi, Tivat, Bar i Ulcinj, Stevan Katić, Željko Komnenović, Dušan Raičević i Genci Nimanbegu, kao i predsjednica Skupštine Opštine Kotor Maja Mršulja i potpredsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović.
Predsjednik opštine Herceg Novi Stevan Katić podsjeća da je radna grupa formirana iz svih šest primorskih opština počela rad na dokumentu uoči glavne turističke sezone.
-Radna grupa je završila predlog inicijative, odnosno izmjenu i dopunu tri zakona koja regulišu ovo pitanje: Zakona o morskom dobru, Zakona o prostornom planiranju i uređenju prostora i Zakona o lukama, koja je danas potpisana od strane svih šest predstavnika primorskih opština i upućena predsjedniku Skupštine Crne Gore, potpredsjednicima i svim poslaničkim klubovima, kazao je Katić za RTHN.
Očekivanja potpisnika inicijative su da će poslanici jednoglasno prihvatiti predloženu inicijativu i da će ona ući u skupštinsku proceduru.
Katić kaže da je riječ o dokumentu od velikog značaja za sve primorske opštine. Ističe da inicijativa nije usmjerena protiv sadašnjeg menadžmenta Morskog dobra, već da se radi o sistemskom rješenju nezavisno od upravljačke strukture.
-Definitivno svi znamo da upravljanje obalom u najboljem interesu upravo mogu da rade sve primorske opštine, a ovo pitanje se jedino može urediti na ovaj način da lokalne samouprave preuzmu upravljanje svojom obalom. Predložene izmjene zakona nijesu usmjerene protiv bilo koga, posebno protiv sadašnjeg menadžmenta kada je u pitanju Morsko dobro, već sistemsko rješenje, nezavisno od upravljačke garniture. Riječ je o potrebi da se to pitanje sistemski riješi, da opštine konačno upravljaju svojom obalom, a ostavljen je i upravni nadzor kada je u pitanju morsko dobro kojim bi se ovo preduzeće transformisalo u jednu regulatornu agenciju koja bi vršila kontrolni nadzor pojasa morskog dobra, objasnio je Katić.
Predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović je istakao da ovaj akt ne predviđa samo inicijativu već i predloge zakonskih rješenja.
-Pitanje je kompleksno i zadire u same ingerencije lokalnih samouprava, i ispravljanje velike nepravde prema stanovnicima primorja, koja traje preko tri decenije. Ovim rješenjima se vraćaju ingerencije opštinama u dijelu u kojem te ingerencije i suštinski sežu u ono što jeste lokalna samouprava. Bez toga nema decentralizacije, i ovo je suštinski priča o decentralizaciji i mnogo efikasnijem i boljem upravljanju obalom primorja. Sa ovim dokumentom smo ponudili valjan zakonski okvir koji je sasvim realan, koji je fer prema građanima prije svega, ali i prema zakonodavnoj i izvršnoj vlasti Crne Gore i prema Morskom dobru, istakao je Komnenović.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević je istakao da su prije par mjeseci najavili inicijativu kojom se ujedinjuju oko stava za mijenjanje trenutnih zakonskih rješenja kojima se definiše zona morskog dobra na način da se, shodno Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi, upravljanje najvrjednijim resursima vrati u ruke lokalnih samouprava sa ciljem, kako je rekao, da se mnogo kvalitetnije i odgovornije upravlja morski dobrom.
-Za ovu inicijativu nisu opredjeljući kriterijum finansijska sredstva već želja da se obalne zone na kvalitetniji način regulišu i sa njima upravlja, i da pokušamo da sačuvamo i zaštitimo nešto što je prirodno dobro Crne Gore.
Potpredsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović smatra da je riječ o strateškom dokumentu koji konačno znači da ideja decentralizacije u Crnoj Gori dobija svoj potpuni smisao i da je to ideja koja može da okupi predstavnike različitih političkih opcija.
-Jedna od najvećih vrijednosti je to što smo, ujedinjeni u toj ideji decentralizacije na kojima počiva Evropska Unija, na pravi način zastupali interese građana naših opština i to je obaveza da u narednom periodu na pitanjima koja su od značaja za naše građane tijesno sarađujemo i da je Zajednica opština Crne Gore dobar okvir i model kako to treba da radimo, naveo je Jovanović.
Sa njim je saglasan i predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu koji zbog toga poručuje da Inicijativa nema politički cilj.
-Cilj je ravnopravnost svih opština i ponuđena rješenja su fer i prema Vladi Crne Gore i prema Javnom preduzeću Morsko dobro koje našim predloženim rješenjem treba da postane agencija za nadzor obale. Mi ovdje ne predstavljamo partije, već predstavljamo građane i poruka je – mi smo jedinstveni i voljeli bi da vidimo koji politički subjekti će biti protiv ovog predloga, kategoričan je Nimanbegu.
Maja Mršulja, predsjednica Skupštine Opštine Kotor kaže da je suština ove inicijative decentralizacija upravljanja morskom obalom.
-Zakon o morskom dobru je krajnje centralistički a ova decentralizacija je u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi, sa Ustavom Crne Gore i svim ostalim dokumentima, kao jedan važan korak na putu EU integracija. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom već duži niz godina, moglo bi se reći, funkcioniše i van zakonskih okvira jer nije reorganizovano u skladu sa privrednim društvima. Ovo je nadpolitičko pitanje, pitanje vraćanja ingerencija lokalnim samoupravama primorskim opštinama, iz kojih se crpe veliki prihodi, a svega jedna trećina se vraća kroz infrastrukturu, ulaganja Morskog dobra. Ko bi bolje znao od predstavnika lokalnih samouprava na koji način treba uložiti u svoju opštinu?, istakla je Mršulja.
Potpisivanju su prisustvovali Generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore Mišela Manojlović i sekretarka Odbora za komunalne djelatnosti i životnu sredinu Zajednice opština Sanja Živković, kao i članovi radne grupe.