Здравствени систем Црне Горе је под потпуном контролом и још увијек успјешно одолијева притисцима, који су као свуда у свијету велики. Вакцинација неће утицати на ублажавање мјера, а општине су биле у обавези да одреде особу за контакт са министарством која ће информисати о епидемилошкој ситуацији, али то није испоштовано, казала је министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић током обиласка Будве и Тивта.
-Ситуација је глобално веома тешка, пандемија је учинила то што је учинила не само Црној Гори него и региону и читавом свијету. У наредном периоду предузећемо све мјере да превазиђемо постојеће проблеме и учинимо све како би број новозаражених на дневном нивоу почео да се креће силазном путањом. Расписали смо конкурс за запошљавање 15 љекара за хитну помоћ на територији цијеле Црне Горе, затим одлуком Министарства финансија и Министарства здравља 235 медицинских сестара и техничара који су радили по уговорима на одређено вријеме и свакако су у поцесу рада, добиће решења за стално радно мјесто.
Започињање вакцинације неће значити за грађање попуштање мјера, додала је министарка.
-Након примања прве дозе вакцине треба да прође одређено вријеме како би се обезбиједио одговарајући имунитет, а три до четири недеље након друге дозе како би имунизација била комплетна. Што значи да ћемо још дуго морати да водимо рачуна о поштовању мјера и из тог разлога још једном апелујем и молим грађане да се придржавају мјера, појаснила је Боровинић Бојовић.
Оперативни штабови на челу са градоначелницима били су у обавези да по захтјеву који је послат из Минситарства здравља 15. јанура 2021. године, доставе имена контакт особе која ће непрекидно коминицирати и бити конекција између штабова локалне и централне самоуправе, као и Министарства здравља. Тражено је да се у рад оперативних штабова укључе и здравствено инспекцијске службе. Нисмо добили повратне информације, а били су то у обавези до 25. јануара ове године, казала је министарка.
У Будви и Тивту биће уведено одређено затврање, најавила је она.