Organizacije, koje čuvaju tradicije narodnooslobodilačke borbe iz Drugog svjetskog rata, OBNOR 1941-1945 Herceg Novi i OBNOR – Kotor, organizovale su posjetu Tjentištu i spomeničkom kompleksu bitke na Sutjesci, povodom 80 godina od ove bitke.
Podsjetimo, da su 15. juna 1943. godine partizanske jedinice izvršile proboj kroz obruč okupatorskih snaga u takozvanoj Petoj neprijateljskoj ofanzivi, koju su Njemci zvali operacija „Švarc“ – crno. Operacija „Švarc“ je započela 15. maja, a jedinice NOVJ su vodile odlučujuće borbe između 27. maja i 15. juna 1943. godine, na širokom prostoru između rijeka Pive i Sutjeske. Do 31 maja sedam brigada narodnooslobodilačke vojske – Jugoslavije učestvovalo je u borbi pred daleko nadmoćnijim neprijateljem, Probijanje neprijateljskog obruča preko nabujale rijeke Sutjeske, kod Tjentišta, izvršila je I Proleterska divizija, podsjećaju iz Press služba OBNOR Herceg Novi.
– Cilj ove ratne operacije je bio u razbijanju otpora, kako zatečenog, tako i budućeg, radi čvrstog posjedovanja zaleđa jadrana, što je posebno imalo značaja nastupanjem savezničkih snaga u Sredozemlju. Operacija “Švarc” je bila nastavak operacija “Vajs 1” i “Vajs 2”, bijelo, čišćenje terena od pobunjeničkih već dobro organizovanih u jedinice partizanskih snaga.
Računa se da su okupatorske jedinice brojale 120.000 vojnika, sa čak 8 njemačkih divizija, a uz njih su u manjem broju bile italijanske, bugarske, ustaške i četničke jedinice. S druge strane, vojska NOVJ je imala 22.000 boraca i daleko slabije naoružana. U ovoj borbi na Sutjesci poginulo je 7300 partizana, više od trećine ukupnog broja partizanskih boraca, a u zajedničkoj grobnici su zemni ostaci njih 3101. U borbi je poginulo 597 žena, među kojima je bila i Danica Tomašević, jedna od novljanskih Pet Danica.
Iako je bila teška i neravnopravna borba NOVJ sa neprijateljskim jedinicama, koje su imale podršku artiljerije i avijacije, zadivljujuće je da je moral partizana bio izuzetno visok, niko se nije predao, dezertirao. Zato je Sutjeska simbol najveće borbe za slobodu, časti i moralne čvrstine.
Novsko-kotorska posjeta u znak obilježavanja proboja i okončanja velike bitke, OBNOR i SUBNOR, položili su cvijeće na spomen kosturnicu. U isto vrijeme, u posjeti spomeničkom kompleksu na Tjentištu su bile i grupe iz Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, saopšteno je iz Press službe OBNOR Herceg Novi.
Na povratku je posjećena Korićka jama, kod Bileće. Predstavnici OBNOR-a i UBNOR-a su položili cvijeće uz spomen obilježje uz jamu. U Korićku jamu su tokom 1941 godine ustaše ubile i bacile u nju 130 Srba.