Apelacioni sud potvrdio je privremenu mjeru Privrednog suda kojom je prolongirana prodaja hotela Igalo i ostale imovine Vektra Boke radi zaštite stečajne mase. Proces o zabrani prodaje hotela Igalo pokrenuli su NVO „Bivši radnici Vektra Boke“.
Zatupnik porodice Acović, na čijem zemljištu je izgrađen hotel Igalo, Vukašin Šimrak, podsjetio je da je prije Privrednog suda Specijalno državno tužilaštvo donijelo naredbu i zabranilo prodaju cjelokupne imovine Vektra Boke. Potom je Vijeće Višeg suda ukinulo tu mjeru.
-Na privremenu mjeru koji je donio Privredni sud podnijeta je žalba od svih povjerilaca. Juče je Apelacioni sud odbio sve žalbe, tako da je ta privremena mjera ostala na snazi i praktično blokirala prodaju hotela Igalo u izvršnom postupku koji se vodi kod javnog izvršitelja, kazao je Šimrak.
Šimrak ističe da je apsurd da ta odluka štiti stečajnu masu.
– Ne možete tako štititi stečajnu masu, od takvih potraživanja koja su utvrđena pravosnažnim sudskim odlukama. To se mora naplatiti sada ili kasnije u stečajnom postupku. Svi trpe štetu čak i stečajni dužnik.
Kada su u pitanju obezbijeđena potraživanja, kamata teče i u stečajnom postupku, objasio je Šimrak.
– Ako imamo u vidu da će stečajni postupak trajati, visina tih potraživanja rasti i na taj način stečajni dužnik trpi štetu. Može se desiti da ta potraživanja, jer je godišnja kamata 8 %, dostignu visinu da se neće moći naplatiti od prodaje hotela Igalo pa će predmet izvršenja biti i ostala imovina Vektra Boke. Ovo je ishitrena i nerazumna odluka Privrednog i Apelacionog suda, kazao je Šimrak.
Od prodaje hotela Igalo naplatili bi se porodica Acović oko 4 miliona, koja je nakon 43 godine dobila pravosnažnu presudu za oduzeto zemljište, država Crna Gora oko 4 miliona, Opština Herceg Novi oko 2 miliona, kao i bivši radnici. Ukupna vrijednost potraživanja je oko 12 miliona.