Група малих акционара Института „Др Симо Милошевић” окупљена око Црногорске асоцијације малих акционара (ЦАМА) почеће од данас организовано да износе акције ове компаније на берзу продају по цијени од 100 еура за акцију, сазнају „Вијести”.
Држава има 56,4 одсто акција Инститита, компанија Вила Олива, бизнисмена Жарка Ракчевића 27,4 одсто, а остали мали акционари, који се сада окупљају око ЦАМА, имају укупно 16 одсто акција. Држави за двотрећинско власништво и тиме самостално одлучивања у вези с битним одлукама, попут Плана реструктурирања, докапитализације, продаје имовине недостаје 10,2 одсто акција.
На Скупштини акционара која је започета 9. јануара није постојала двотрећинска већина за постојећи План реструктурирања, па је Влада прихватила Ракчевићеве захтјеве за његову измјену, које ће бити унешене у План до наставка сједнице 21. јануара. Ракчевић је тражио да се не продаје прва фаза Института и да се комплекс земљишта код Титове виле не претвара у грађевинско за изградњу станова и пословних простора, што је Влада прихватила.
Спор је избио због одлуке о докапитализацији од 23,5 милиона еура, јер је Влада пред сједницу промјенила одлуку како би њоме достигла двотрећинску већину и истисла све мале акционаре из одлучивања о судбини компаније. Ракчевић је тада казао да се држава показала као лош власник и да је против тога да добије двије трећине акција, те предложио да сам покрије дугове Института од 23 милиона.
Из ЦАМА-е су казали да би држава куповином акција које ће на берзи понудити њихови чланови могла доћи до двотрећинског власништва.
– Уз задовољавајући одзив, држава би кроз такву куповину могла да значајно повећа учешће, а могуће и да стигне до неопходних 10%, те би након тога иста, као и други акционари са значајним учешћем могли кроз докапитализацију да задрже своје власничке проценте. Цијена по којој ће држава стећи акције кроз планирану докапитализацију је за преко 50% већа од наше понуђене, по којој је укупна вриједност Института свега 38 милиона еура што је далеко мање од фер вриједности – наводе из ове организације.
Како подсјећју, а што се може и провјерити, мањински акционари су током претходних 20 година акције стицали махом у распону од 150-300 еура, што је еквивалент садашњих чак 500 еура.
– Наравно, да на берзи свако сноси индивидуалну одговорност за губитке, али објективно је и рећи да су акционари инвестиционе одлуке доносили, испоставиће се касније, на бази нетачних и обмањујућих изјава тадашњих државних представника, па чак и регулаторних органа. Надамо се да до стечаја неће доћи, а што би била одговорност државе и великих акционара, али у том сценарију очекивана вриједност по акцији из стечајне масе би износила око 250 еура – саопштили су „Вијестима” из ЦАМА-а.
Номинална вриједност акција Института, по којима би се обављала и докапитализација је 154,93 еура, док је садашња на берзи 35,5 еура и расте из дана у дан. Акција института налази се у сегменту гдје може дневно да расте највише десет одсто, уколико Берза не промијени одлуку.
Извор „Вијести”