Grupa malih akcionara Instituta „Dr Simo Milošević” okupljena oko Crnogorske asocijacije malih akcionara (CAMA) počeće od danas organizovano da iznose akcije ove kompanije na berzu prodaju po cijeni od 100 eura za akciju, saznaju „Vijesti”.
Država ima 56,4 odsto akcija Institita, kompanija Vila Oliva, biznismena Žarka Rakčevića 27,4 odsto, a ostali mali akcionari, koji se sada okupljaju oko CAMA, imaju ukupno 16 odsto akcija. Državi za dvotrećinsko vlasništvo i time samostalno odlučivanja u vezi s bitnim odlukama, poput Plana restrukturiranja, dokapitalizacije, prodaje imovine nedostaje 10,2 odsto akcija.
Na Skupštini akcionara koja je započeta 9. januara nije postojala dvotrećinska većina za postojeći Plan restrukturiranja, pa je Vlada prihvatila Rakčevićeve zahtjeve za njegovu izmjenu, koje će biti unešene u Plan do nastavka sjednice 21. januara. Rakčević je tražio da se ne prodaje prva faza Instituta i da se kompleks zemljišta kod Titove vile ne pretvara u građevinsko za izgradnju stanova i poslovnih prostora, što je Vlada prihvatila.
Spor je izbio zbog odluke o dokapitalizaciji od 23,5 miliona eura, jer je Vlada pred sjednicu promjenila odluku kako bi njome dostigla dvotrećinsku većinu i istisla sve male akcionare iz odlučivanja o sudbini kompanije. Rakčević je tada kazao da se država pokazala kao loš vlasnik i da je protiv toga da dobije dvije trećine akcija, te predložio da sam pokrije dugove Instituta od 23 miliona.
Iz CAMA-e su kazali da bi država kupovinom akcija koje će na berzi ponuditi njihovi članovi mogla doći do dvotrećinskog vlasništva.
– Uz zadovoljavajući odziv, država bi kroz takvu kupovinu mogla da značajno poveća učešće, a moguće i da stigne do neophodnih 10%, te bi nakon toga ista, kao i drugi akcionari sa značajnim učešćem mogli kroz dokapitalizaciju da zadrže svoje vlasničke procente. Cijena po kojoj će država steći akcije kroz planiranu dokapitalizaciju je za preko 50% veća od naše ponuđene, po kojoj je ukupna vrijednost Instituta svega 38 miliona eura što je daleko manje od fer vrijednosti – navode iz ove organizacije.
Kako podsjećju, a što se može i provjeriti, manjinski akcionari su tokom prethodnih 20 godina akcije sticali mahom u rasponu od 150-300 eura, što je ekvivalent sadašnjih čak 500 eura.
– Naravno, da na berzi svako snosi individualnu odgovornost za gubitke, ali objektivno je i reći da su akcionari investicione odluke donosili, ispostaviće se kasnije, na bazi netačnih i obmanjujućih izjava tadašnjih državnih predstavnika, pa čak i regulatornih organa. Nadamo se da do stečaja neće doći, a što bi bila odgovornost države i velikih akcionara, ali u tom scenariju očekivana vrijednost po akciji iz stečajne mase bi iznosila oko 250 eura – saopštili su „Vijestima” iz CAMA-a.
Nominalna vrijednost akcija Instituta, po kojima bi se obavljala i dokapitalizacija je 154,93 eura, dok je sadašnja na berzi 35,5 eura i raste iz dana u dan. Akcija instituta nalazi se u segmentu gdje može dnevno da raste najviše deset odsto, ukoliko Berza ne promijeni odluku.
Izvor „Vijesti”