АКАДЕМИЈА КОЛА СРПСКИХ СЕСТАРА: РОДОЉУБЉЕ, ХУМАНИЗАМ И ДОБРОЧИНСТВО ВРЛИНЕ ЗАДУЖБИНАРА

Након парастоса у цркви Св. Спаса на Топлој првом градоначелнику Херцег Новог Мирку Коменонвићу и његовој жени Олги, у дворишту њихове куће уприличен је културно-умјетнички програм.

Манифестација је организована поводом 30 година од обнове Кола српских сестара.

Родољубље, хуманизам и доброчинство врлине су које красе човјека и описују племенитост људске душе, а управо такви били су Мирко и Олга Комненовић, који су своју кућу поклонили Херцег Новом, истакла је директорица Музеја и Галерије Славица Божовић.

Она је цитирала један дио из извода тестамента Мирка Комненовића:

– Остављам као испоруку, као установљење задужбине, под мојим и жениним ми именом и презименом. Моја би чак жеља била да та задужбина буде, по могућности, градски музеј, у коме би се чувале све ствари од старинске вриједности, остављене било од мојих насљедника, било од кога трећег. Од прихода од тога музеја, нека управа даје припомоћи херцегновској сирочади без разлике вјере – прочитала је Божовић.

Захтјеви из тестаменту у почетку нису били испоштовани, како по називу, који је био посљедња жеља Комненовића, тако и по намјени објекта, који је требало да служи народу, информисала је директорица Музеја и Галерије.

– Олга се још за вријеме живота, 1953. године, када је музеј свечано отворен, борила да се посљедња Миркова воља испоштује до краја. Инсистирала је да се плоча, која је сада у облику како и у тестаменту гласи, постави са њеним именом, што у почетку није било. Било је само име Мирка Коменовића, без њеног имена – казала је Божовић.

Мирко Коменовић је желио да се у његовој кући чувају ствари од значаја за Херцег Нови, па се данас у Музеју чувају четири збирке: археолошка, историјска, етнографска и један дио умјетничке, док је други у Галерији „Јосип Бепо Бенковић“.

Публициста и есејиста Небојша Рашо подсјетио је на Делфу Иванић, Надежду Петровић, Савку Суботић, на оснивање Кола српских сестара са почетка 20. вијека, као и на живот ове организације током и између два Свјетска рата, али и улогу Мирка Комненовића у развоју града.

– За прву предсједницу Кола изабрана је Олга Комненовић, супруга Мирка Комненовића, новског родољуба, политичара и ратног добровољца. Мирко Комненовић је радио на напретку Херцег Новог и његовом повезивању са српским, јужно словенским и словенским крајевима. Након завршеног школовања  и заједно са другим Новљанима радио на томе да унаприједи Нови и да новац зарађен у Новом остане код Новљана – испричао је он.

Предсједница Кола српских сестара Херцег Нови, Драгица Спаић, захвалила је свим добротворима, учесницима и онима који безрезервно пружају подршку раду овог новског хуманитарног удружења и истакла да се „златне нити из претходног периода рада Кола, прије забране њиховог постојања, и даље снажно осјећају и темељ су активностима и доброчинству које су наставиле да пружају у претходне три деценије од обнављања“ те да ће то бити и њихова смјерница за даљи рад.

У оквиру културно-умјетничког програма изведен је драмски приказ о раду Кола српских сестара у периоду пред Други свјетски рат, пред забрану рада организације, по тексту драмског писца Ђорђа Станојловића, а улоге Јелке Мусић и Олге Комненовић дочарале су глумице Драган Влаовић и Јелена Крунић. Поред тога, наступиле су чланице ВОС „Лира“ и Марија Видаковић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here