КРАЧКОВИЋ: ПОЛОЖАЈ НОВИНАРА СВЕ УГРОЖЕНИЈИ

Поводом Свјетског дан слободе медија из Синдиката медија Црне Горе оцијенили су да је стање слободе медија у држави, које је и до сада генерално било слабо, додатно угрожено због тога што се медијски радници посљедњих мјесеци суочавају с низом напада, док је економско-социјални статус великог броја запослених и даље лош, а примања испод нивоа државног просјека.

Лоше стање слободе медија у Црној Гори компликује и епидемија коронавируса која је додатно срозала економско-социјални положај дијела медијских радника, оцјенио је потпредсједник Синдиката медија Радомир Крачковић:

-По свим истраживањима Синдиката медија из претходних година јасно је да највећи број новинара прима плату испод државног просјека. Посебнмо је тешко у појединим локалним јавним емитерима нарочито на сјеверу, гдје некима пријети стечај, али и на југу гдје је примјер Радио Улцињ. Колеге из тог медија нису примили зараде током ове године. Све то показује да је потребна једна одлучна акција државе, коју ми тражимо већ годинама, како би се средило стање у локалним јавним емитерима. Општина као њихови оснивачи морају да обезбиједе одрживо финансирање, али и да се преко измјене начина избора Савјета  омогући уредничка независност.

Синдикат медија затражио је од државних институција да измјенама пракси и закона допринесу побољшању положаја медијских радника.

-Синдикат медија затражио је од Владе да се пооштре казне за нападе на новинаре прије свега кроз измјене кривичног законика. Тражили смо и од полиције да посебну пажњу обрати на новинаре када извјештавају са ризичних скупова којих је било у претходном периоду, а сигурно ће их бити и у будућности. Да на лицу мјеста заштити новинаре од било какавог покушаја напада, омаловажавања или шиканирања, додао је Крачковић.   

У црногорским медијима присутни су и бројни други проблеми као што су: ограничавање рада и лош статус фоторепортера, незадовољавајући ниво саморегулације у медијима, разни притисци и недозвољени утицаји на рад медија и новинара, цензура и самоцензура, раст броја дезинформација и лажних вијести. Из Синдиката медија истичу да Солидарност медијске заједнице, на коју позивају годинама, можда звучи као флоскула али без ње тешко да може доћи до бољих дана за све, или макар већину, медијских радника у нашој земљи.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here