Запослени у Отвореном писму Влади, предсједнику државе и Скупштини Црне Горе, указују на неодрживост функционисања Болнице Мељине и захтијевају да се хитно омогући довољан број љекара, медицинских техничара, сестара, да се обезбиједи адекватан рад болничке лабораторије, свих служби и сектора ове здравствене установе, како би се спријечио даљи одлив кадрова.
Општа болница Мељине је од 1.03.2023. одлуком Владе ЦГ уведена у јавни здравствени систем тако што је организована као организациона јединица Опште Болнице сада КБЦ Котор под чијом је директном управом, подсјећају запослени у свом обраћању:
-Од те одлуке смо пуно чекивали обзиром на дугогодишње проблеме Болнице и труд како запослених тако и грађана Херцег Новог да се Болница одржи и буде на располагању нашим грађанима и свим другима који бораве у Херцег Новом. Наша очекивања и након седам мјесеци од тог дана нису испуњена. У првом акту од од око 156 тада стално запослених у болници примљено је око 99, уз обећање да ће након првог огласа бити одмах након 10 дана расписан нови оглас за пријем и да ће сви медицински радници бити примљени. У наставку је у више наврата примљено око 15 запослених различитих профила али потребан број медицинског кадра није попуњен.
Након што су у међувремену три љекара и три медицинске сестре дали отказ, тренутно је у Болници запослено 108 радника свих профила који треба да пруже здавствену заштиту за исти број грађана и за значајан број туриста. Укратко, стање у Болници Мељине је далеко од потребног и очекиваног, оцијењују запослени Болнице и образлажу:
-Недостаје потребан број љекара па се 24 часовна дежурства у хируршком и интерном одјељењу одржавају уз исцрпљивање постојећег кадра те ускоро ни то неће бити могуће.
Анестезиолошка служба је недовољна па није могуће организовати безбиједан транспосрт животно угрожених пацијената у КЦЦГ.
-Недостаје потребан број медицинских техничара, а поједини због преоптерећености и поред редовних плата напуштају Болницу.
У ртг служби је распоређен само један техничар, који је приправан 24 х 30 дана.
-Барокомора у нашој Болници је једина комора у ЦГ која је у јавном здравственом систему. То су услуге које се пружају свим грађаниам Црне Горе. Дјелатност која треба да највише приходује Болници, такође, нема потребне услове за рад.
-Лабораторија болнице нема довољан број лабораната нити је омогућено да пружа услуге грађанима Херцег Новог за налазе који су на секундарном нивоу (као што су хормони, тумор маркери и сл.).
-Медицинска опрема се не одржава, не обезбјеђују се потребни дијелови (за мониторе, ЕКГ апарате и сл). У једном периоду 2,5 мјесеца није радио ртг апарат те смо били принуђени да пацијенте одвозимо на снимање у Дому здравља Херцег Нови који нам је изашао у сусрет. То је могуће само за покретне пацијенте. Тренутно у Болници не ради главни стерилизатор у хируршком одјељену, лифт такође у хуршком одјељењу је све чешће у квару и поправља се добром вољом нашег суграђанина. Опрема је застарела, ништа није ново набављено а ни постојећа се не одржава.
-Поједино немедицинско особље, такође нема одговарајуће услове за рад, првенствено у сектору за припрему и подјелу хране. Број запослених је минималан те нису у могућности да узму годишњи одмор или слободан дан.
-Болница поред свих ранијих проблема сада изгледа још више запуштено, без одржавања. Ово је само дио најважнијих проблема са којима се сусрећемо али су пресудни за даљи рад и одржавање најнужнијих услуга болнице. Довољно је времена прошло и били смо више него стрпљиви у нади да ће се Болница Мељине у ЈЗС опоравити и повратити некадашње могућности и углед. Због наведених проблема упућивали смо дописе надлежним поћев од менаџмента Болнице Котор, па до Министарства здравља, Министарства финасија и Фонда здравства ЦГ.
Нисмо добили ни одговоре ни ријешење те смо принуђени да на овај начин износемо своје захтјеве надлежним институцијама за хитно ријешавање како би се спријечио даљи одлив кадра из болнице што би водило критичном паду броја запослених и затварању Болнице, упозорили су запослени у овој здравственој установи.
Запослени Болнице Мељине захтијевају од надлежних:
-Хитно да се омогући довољан број љекара кроз допунски рад или кроз ангажовање љекара из окружења и да се обезбиједе средства за њихово плаћање; Обезбиједи адекватна анестезиолошка служба, да се распише оглас за хитан пријем потребних медицински техничара – све наведено потребно је ријешавати током ове седмице а упоредо са тим тражимо да се одлуком Владе ЦГ обезбиједи постављење менаџера са радним мјестом у Болници који би све наведено спровео у дјело и који би могао у договору са надлежним институцијама да располаже буџетом који је опредијељен за болницу Мељине.
Потребно је да се распише оглас за пријем потребних лабораната и омогући да грађани Херцег Новог користе услуге болничке лабораторије у пуном капацитету, хитан пријем макар још једног ртг техничара. Обзиром на значај барокоморе у Болници Мељине потребно је омогучити њен рад у пуном капацитету и обезбиједити адекватне услове за пацијенте који бораве у Болници ради лијечења хипербаричном оксигенацијом-
Пријем довољног броја запослених у свим секторима ради омогућавања законски предвиђеног одмора, хитна оправка и адекватан сервис опреме. Такође постављамо питање шта је са набавком скенера за Болницу Мељине а за који су опредјељена финасијска средства у висини 250 000 еура из текуће буџетске резерве још у септембру прошле године. Набавка скенера би знатно унаприједила Болницу поготово за третман хитних стања и поставила основу за њен даљи развој.
У случају да не дође до хитног ријешавања наведених проблема запослени Болнице Мељине поготово љекари ће бити принуђени да потраже друга радна мјеста. Очигледно да сама редовна плата и радни однос нису довољни да неко пристане на овакве услове рада.
Запослени Болнице Мељине су током година показали да им нису примарне плате, јер су могли небројено пута да промјене запослење.
– Ми смо такође грађани Херцег Новог, имамо своје породице и желимо да у оквиру здравственог система имамо адекватну здравствену заштиту као и сви други грађани ЦГ гдје изузимамо грађане Подгорице, који су привилеговани јер живе у главном граду за који је наравно предвиђен терцијални ниво здравствене заштите. Али све друге општине у ЦГ имају опште болнице те желимо да имамо само оно што је и омогућено другим градовима а не да губимо животе у траспорту. У току туристичке сезоне био је значајан број хитних стања, овом приликом наводимо само један податак. Током септембра током 8 повезаних дана, имали смо девет случајева утапања , на срећу ни један смртни исход. Али више од половне тих пацијената сада не би било живо да Болница Мељине није радила.
Због свега наведеног упућујемо ово писмо иза којег стоји већина запослених јер је сваком савјесном и добронамјерном запосленом опстанак Болнице приоритет. Позивамо све надлежне институције да се одазову овим захтјевима и да схвате да по питању здравља људи нема мјеста политици и личним интересима. Да у међусобним комуникацијама изоставе све политичке и друге разлике и да се ставе у положај грађана Херцег Новог и тада доносе одлуке. А запослени Болнице Мељине желе само да нам се каже има ли држава Црна Гора вољу и могућности да одржи Болницу Мељине или не, овај пут јасно и без околишања да би ми сви у Херцег Новом могли да донесемо одлуку како и гдје ћемо живјети, затражили су од надлежних институција, запослени Болнице Мељине у Отвореном писму.
Nadam se da ce ovaj apel imati odjeka , i da ce narod CG na celu sa aktuelnim premijerom i Vladom, donijeti najbolje rjesenje za nasu bolnicu u Meljinama, koja ima kadar koji malo koja zdravstvena ustanova ima…Ljudi koji tamo rade , od hirurga dr .Ljubinke Krivokapic i dr.Gorana Komatine , za koje licno tvrdim da imaju nemjerljiv broj uspješno obavljenih hitnih intervencija pa do ostalih dr , sa kojima drugi pacijenti imaju iskustva , su eminentni stručnjaci u svom “ poslu“ , odnosno struci i cuvari nase bolnice i njenog ugleda …Bolnica , iako je nekada bila vojna , ne treba da izgleda ko da je u njoj “ ratno stanje “ niti bi njeni hirurzi trebalo da rade u uslovima te vrste…Najljepse Vas molimo , da obratite pažnju na taj jedinstveni dragulj nase zemlje, i na ljude koji tamo rade …Jer to su “ sigurne“ ruke , znam iz licnog iskustva , a nebrojeno je primjera i situacija kojima sam svjedocila , gdje su ljudski životi spasavani , sto bi nas narod rekao “ u minut do 12″…