Шћекић: Болницу Мељине вратити држави

Болница Мељине

Нестабилна здравствена заштита становника Херцег Новог због отежаног функционисања болнице Мељине, мањак појединих врста љекова у апотекама, као и потреба доступности савремених мамографа ради скрининга карцинома дојке на сјеверу и југу Црне Горе, неки су од проблема који оптерећују грађане који свакодневно чекају реакцију надлежних на ова питања.

Министар здравља Драгослав Шћекић казао је за портал РТЦГ да је интерес и циљ тог ресора повратак болнице Мељине у државно власништво и од тога неће одустати.

-Влада Црне Горе је формирала Радну групу која се интензивно бави свим изазовима које је лоша приватизација болнице Мељине од стране претходне власти довела у тежак положај. Проблем са којим се суочава ова установа и сви запослени у њој захтијева мултисекторски приступ и одговор који не може ријешити искључиво и само ресор здравља, јер као што је већ познато ради се о предмету који је и под судским спором, а држава на све начине покушава да нађе најбоље, законско рјешење за излазак из те ситуације. Наш интерес и циљ је повратак болнице Мељине у државно власништво. Од тог циља нећемо одустати, али исто тако нећемо прибјећи било каквом рјешењу које нема дугорочност изласка из ове ситуације, наводи Шћекић.

Најавио је да су љекови који су недостајали, а налазе се на листи Фонда за здравствено осигурање, углавном већ обезбијеђени, те да свакодневно пристижу у складиште Монтефарма и испоручују се редовне и ванредне испоруке у апотекама.

-Набавка љекова и медицинских средстава једна је од најважнијих активности, на коју Влада ставља посебан акценат. У прилог томе говори податак да је Фонд за здравствено осигурање, 28. октобра уплатио Монтефарму 13,75 милиона еура за набавку љекова и медицинских средстава, а већ следећа уплата реализована је 09. новембра, када је уплаћено додатних 10 милиона еура. Важно је да разумијемо да након уплате новца постоји одређена законска процедура за реализацију поступака јавних набавки, али из Монтефарма сам добио увјерење да ће у том периоду залихе бити стабилне, казао је Шћекић.

Како додаје, апсолутно је нетачна информација да у овом тренутку недостају цитостатици и инсулини у апотекама Монтефарма.

-Поједини цитостатици и љекови за лијечење ријетких и тешких обољења, који су ван листе љекова, имају посебан режим набавке и то на основу одобрења комисија Фонда, Министарства здравља или конзилијума Клиничког центра Црне Горе. Дакле, када се пацијенту одобри лијек, Монтефарм приступа набавци лијека у количини која је потребна, у најкраћем могућем року. Онколошки и инсулин зависни пацијенти имају на располагању прописане терапије, док се остали љекови константно набављају и дистрибуирају сходно динамици испорука од стране добављача. Изузетак су спорадичне несташице појединих врста љекова и медицинских средстава када добављач није у могућности да испоручи уговорене количине. На овакве и сличне ситуације Монтефарм не може да утиче, нарочито што се набавка не спроводи директно од произвођача, већ посредством добављача, у складу са Законом о јавним набавкама, објашњава он.

Которска и беранска болница до краја године ће, како је казао, добити два нова дигитална мамографа за рану дијагностику карцинома дојке.

– Одлучено је да се ови дијагностички апарати инсталирају у Општој болници Котор, за спровођење скрининг програма за цијелу јужну регију и Општој болници Беране, чиме се обухватио сјеверни дио државе. Обје установе већ су покренуле тендерски поступак за набавку мамографа, тако да се очекује да до краја ове године буде завршена комплетна процедура, закључио је Шћекић за портал РТЦГ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here