Сарадњa Привредне коморе и Министарства просвјете, науке, културе и спорта на пројекту „Регионални фонд за изазове“ била је тема састанка предсједника Привредне компре Власитимира Голубовића и секретара у овом Владином ресору, Мартина Ћаласана.
Како је након састанка саопштено, овај пројекат представља веома добру шансу за унапређење стручног образовања у Црној Гори.
Пројекат „Регионални фонд за изазове“ (РЦФ), вриједан 25,5 милиона еура, намијењен је развоју стручног образовања, чиме ће бити обезбијeђена већа стручност радне снаге, прилагођена потребама тржишта рада. Средства за реализацију издвојило је њемачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој, а повјерена су Њемачкој развојној банци (КfW). Главни имплементациони партнер KfW-у је Коморски инвестициони форум Западног Балкана, чији је главни координатор пројекта представник Привредне коморе Црне Горе.
Регионални фонд за изазове ће у наредне четири године подржавати пројекте које спроводе конзорцијуми сачињени од институција за стручно оспособљавање и обуку и партнерских приватних предузећа, која су укључена или се планирају укључити у овај вид образовања, наведено је у саопштењу Привредне коморе.
У раду састанка учествовали су и потпредсједник Коморе Данило Гвозденовић, директор Сектора за образовање и квалитет др Младен Перазић, координатор за сарадњу са међународним коморским асоцијацијама и представник Коморског инвестиционог форума Балша Ћулафић и начелница Дирекције за опште, средње и стручно образовање Зора Богићевић.
Предсједник Голубовић је указао на институционално партнерство Коморе и доносилаца одлука, те оцијенио да ће Министарство у овој асоцијацији имати квалитетног сарадника на пројектима од друштвеног интереса.
Комора активно учествује у промоцији и реализацији дуалног система образовања и издваја средства на годишњем нивоу за стипендирање 30 ученика који су се опредијелили за дефицитарна занимања. Истакао је интензивне активности Коморе у неформалном образовању којим привредницима преноси најновија знања путем семинара, радионица, округлих столова.
– Конзорцијуми образовних институција и компанија, који буду одабрани након процеса селекције, моћи ће да добију бесповратна средства у износу од 150.000 до 600.000 еура. Државе, сходно условима пројекта, за његову реализацију могу добити од 10 до 25 одсто средстава. Врло је битно да се добро припремимо за овај пројекат, мотивишемо привреду и образовне установе како бисмо могли да повучемо што више средстава – рекао је Голубовић.
Средства из пројекта могуће је усмјерити на развој нових или проширење и побољшање постојећих програма обуке, кроз улагања у: инфраструктурне радове на радионицама, набавку опреме и технологије потребне за учење кроз рад, обуку наставника, обуку тренера у предузећима, савјетодавну подршку, итд.
Основни циљ Фонда је повећање запошљивости ученика и полазника програма стручног образовања и ојача сарадњу између образовних институција и привредних субјеката у економијама Западног Балкана.