„У ЧЕТИРИ ОКА“: ПРЕДРАГ ТОДОРОВИЋ – ИЗУЗЕТНА СЕЗОНА ЗА НАЦИОНАЛНУ АВИО КОМПАНИЈУ

За непуна три мјесеца авиони нове националне авио компаније То Монтенегро одрадили су преко 700 летова и превезли преко 55.000 путника. Директор компаније Предраг Тодоровић, гостујући код Нине Алорић у емисији „У четири ока“ казао  је да такви резултати добијају на значају када се зна да је период комерцијализације био јако кратак те да су почели са ограниченим бројем дестинација. Циљ је да се направе дугорочни планови за развој компаније, која ће пословати на здравим економским принципима.

ЉЕТЊА СЕЗОНА И ПОЗИЦИОНИРАЊЕ НА ТРЖИШТУ

– Љетна сезона улази у завршницу и сада смо у фази да можемо да почнемо сумирати утиске. Први резултати говоре да смо направили изузетну сезону, с обзиром на комплетну ситуацију коју смо имали у фебруару када смо започели пројекат. Сезона је показала да смо кораке које смо предузели у претходном периоду, квалитетно урадили и поставили како бисмо добили овакав резултат. Ми смо до сада одрадили преко 700 летова и превезли преко 55 000 путника. Генерисали смо скоро 3 000 000 еура прихода тако да је то одличан резултат с обзиром на јако тешку ситуацију у којој смо били од почетка овог пројекта, казао је Тодоровић.

Подсјећа да је први лет нове компаније То Монтенегро реализован у јуну  ка Београду.  

-На нивоу комплетне наше мреже, попуњеност кабина је све вријеме била преко 70% што представља резултат изнад индустријског просјека у овом тренутку јер је комплетна индустрија и даље под утицајем корона кризе и велики број авиона је приземљен. У таквом амбијенту незгодног бизнис окружења, остварили смо резултат изнад просјека, у кратком периоду комерцијализације односно продаје карата, а то је и резултат добро обављеног посла нашег комерцијалног сектора, казао је Тодоровић.

Истиче и да није било лако се позиционирати на тржишту у веома јакој конкуренцији.

-Било је пуно ограничавајућих фактора. Чињеница је да је било пуно неискоришћених карата претходне авио-компаније. Ми стартујемо као потпуно нова компанија, мало је људи на старту вјеровало да ће авиони нове компаније уопште да полете прије почетка туристичке сезоне. Подсјећам, период комерцијализације је био кратак, почели смо са ограниченим бројем дестинација и рута и комплетна ситуација није онаква каква је уобичајено када се припрема почетак рада авиокомпаније, али баш због тога мислим да овакви резултати добијају још више на значају, објашњава Тодоровић.

ФЛОТА И ДЕСТИНАЦИЈЕ КОЈЕ ПОВЕЗУЈУ АВИОНИ ЕР МОНТЕНЕГРА

Компанија То Монтенегро почела је летове са лимитираним  капацитетима јер су у флоти била само два авиона.  Сада су два у власништву и један изнајмљен. Први задатак је био, каже Тодоровић, да те капацитете паметно искористе.

-Није био циљ да поставимо летове ка свим дестинацијама одједном већ да те капацитете усмјеримо тамо гдје то има највише смисла. Направили смо анализу које су то дестинације у односу на то гдје постоји туроператорска потражња, гдје су туроператопри који желе да долазе у ЦГ, каква је ситуација са ограничењима везана за коронавирус, какви су наши типови авиона, које су идеалне дестинације што се тиче оперативних трошкова и конкурентне цијене које можемо да понудимо, која су то потенцијална тржишта и на основу тога смо одлучили да летимо према овим дестинацијама: Београд, природно са везама из Тивта и Подгорице, Љубљана, Бања Лука, линија која није постојала раније а за коју је показано интересовање, Франкфурт као главно европско чвориште и Истанбул . Резултат свега тога је да су четири нове линије током јула и августа имале просјечну попуњеност кабине око 90 %.   То значи да смо поставили наше летове тачно тамо гдје је била тражња и да смо остварили најбољи могућу попуњеност кабине. Попуњеност ка Београду  је била на очекиваном нивоу јер је и национална авио компанија  Србије повећала фреквентност. Најбитније је да су грађани ЦГ али и туристи имали избор за путовање, оцијенио је директор ТО Монтенегро и истакао да ће наставити да прате ситуацију и да капацитете упошљавају тамо гдје има смисла.

-Русија је изузетно битно тржиште,  овога љета је било затворено, да је било отворено ми би летили ка тој дестинацији. Црна Гора је сада на црвеној листи европских земаља што веома битно утиче на наше пословање. Ако будемо имали ситуацију да тај један дио Европе буде комплетно затворен за нас, ми ћемо морати да реагујемо на то. Има лимитација то што смо мала компанија али има и предности. То је што смо агилни, флексибилни, што можемо брзо да реагујемо на било какве тржишне услове, да пратимо ситуацију и на основу тога да доносимо наше пословне одлуке, казао је Тодоровић.

РАД ТОКОМ ЗИМСКОГ ПЕРИОДА

Током зиме ће бити другачији распоред летења и фокус промјењен са Тивта на Подгорицу али ће и даље бити добра повезаност оба аеродрома са Београдом.

-Нису у плану летови ка Бања Луци током зиме, макар за сада, али остају ка Љубљани, Истанбулу, Франкфурту, али опет све зависи од тренутне корона ситуације која компликује планове. Пратимо ситуацију, Црна Гора има билатералне споразуме са одређеним државама источног дијела Европе који су доста неповољни за нас. Тако на примјер, са Украјином морамо радити на уговору како би пружили исте услове и нама као и другим компанијама. Има доста ствари које треба да урадимо у наредном периоду, знамо шта нам је задатак и то ћемо радити.

Најбитнија ствар је, каже Тодоровић,  како да направе структуру наше авио компаније да и током зимских мјесеци буде оптимална.

-Црна Гора је изразито сезонална држава, мало тржиште. Цјелогодишње пословање авио компаније је јако екстремно скупо и има доста фиксних трошкова. Потребан је такав бизнис модел који ће трошкове зими смањити на минимум, а да задржите ниво флексибилности да када дође љетњи период можете да се позиционирате на тржишту и узмете онај дио колача који вам је ту, који постоји у Црној Гори а мислим да се није користио на најбољи начин у претходном периоду. Мораћемо да се фокусирамо на те двије ствари – како да најбоље искористимо љето и како да максимално спустимо трошкове током зиме.  Изразита сезоналност је проблем у пословању авиокомпанија нарочито медитеранског подручја али и цијеле Европе и сви имају задатак да нађу управо овакав бизнис модел пословања, навео је Тодоровић.

САРАДЊА СА МОНТЕНЕГРО ЕРЛАЈНЗОМ У СТЕЧАЈУ

Тодоровић каже да су отворени за било који вид сарадње која има смисла са Монтенегром Ерлајнзом  у стечају .

-Ми смо од самог почетка имали комуникацију са МА у стечају и покушали да искористимо што више ресурса који су заправо ресурски државе ЦГ. Нажалост није дошло до конкретне сарадње, тада када је нама било јако потребно, сада у овом тренутку ми смо се доста развили, али смо отворени за било коју врсту сарадње која има смисла и која је суштински могућа –рекао је Тодоровић.

ШТА ЈЕ РАЂЕНО У БРАТИСЛАВИ?

-Ер Монтенегро не одржава авионе у Братислави, већ наше авионе одржава техничка служба компаније. Па зар стварно мислите да ми свако два дана летимо у Братиславу да одржавамо авионе? Наши авиони се одржавају у Подгорици на нашем аеродрому и одржава их наша техничка служба. Када је требало да вратимо авион у пловидбено стање у ЦГ није постојала организација лиценцирана која може да одради радове па смо те радове одрадили у сервису у Братислави. Претражили смо тржиште Европе које су то фирме које се баве тим стварима, а најповољнија понуда је била из Братиславе. Са њима имамо потписан уговор о пословној сарадњи за све врсте потреба које се буду показивале за овај тип авиона и тај први авион смо вратили у пловидбено стање у Братислави. У међувремену је наша организација  добила све потребне лиценце тако да ми сами одржавамо своје авионе. Наш други авион је враћен у пловидбено стање у ЦГ и то је урадила наша техничка служба. Све дневне потребе одржавања и једног и другог авиона, оспособљавање и праћење свих операција све ради наша техничка служба, објаснио је Тодоровић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here