Za nepuna tri mjeseca avioni nove nacionalne avio kompanije To Montenegro odradili su preko 700 letova i prevezli preko 55.000 putnika. Direktor kompanije Predrag Todorović, gostujući kod Nine Alorić u emisiji „U četiri oka“ kazao je da takvi rezultati dobijaju na značaju kada se zna da je period komercijalizacije bio jako kratak te da su počeli sa ograničenim brojem destinacija. Cilj je da se naprave dugoročni planovi za razvoj kompanije, koja će poslovati na zdravim ekonomskim principima.
LJETNJA SEZONA I POZICIONIRANJE NA TRŽIŠTU
– Ljetna sezona ulazi u završnicu i sada smo u fazi da možemo da počnemo sumirati utiske. Prvi rezultati govore da smo napravili izuzetnu sezonu, s obzirom na kompletnu situaciju koju smo imali u februaru kada smo započeli projekat. Sezona je pokazala da smo korake koje smo preduzeli u prethodnom periodu, kvalitetno uradili i postavili kako bismo dobili ovakav rezultat. Mi smo do sada odradili preko 700 letova i prevezli preko 55 000 putnika. Generisali smo skoro 3 000 000 eura prihoda tako da je to odličan rezultat s obzirom na jako tešku situaciju u kojoj smo bili od početka ovog projekta, kazao je Todorović.
Podsjeća da je prvi let nove kompanije To Montenegro realizovan u junu ka Beogradu.
-Na nivou kompletne naše mreže, popunjenost kabina je sve vrijeme bila preko 70% što predstavlja rezultat iznad industrijskog prosjeka u ovom trenutku jer je kompletna industrija i dalje pod uticajem korona krize i veliki broj aviona je prizemljen. U takvom ambijentu nezgodnog biznis okruženja, ostvarili smo rezultat iznad prosjeka, u kratkom periodu komercijalizacije odnosno prodaje karata, a to je i rezultat dobro obavljenog posla našeg komercijalnog sektora, kazao je Todorović.
Ističe i da nije bilo lako se pozicionirati na tržištu u veoma jakoj konkurenciji.
-Bilo je puno ograničavajućih faktora. Činjenica je da je bilo puno neiskorišćenih karata prethodne avio-kompanije. Mi startujemo kao potpuno nova kompanija, malo je ljudi na startu vjerovalo da će avioni nove kompanije uopšte da polete prije početka turističke sezone. Podsjećam, period komercijalizacije je bio kratak, počeli smo sa ograničenim brojem destinacija i ruta i kompletna situacija nije onakva kakva je uobičajeno kada se priprema početak rada aviokompanije, ali baš zbog toga mislim da ovakvi rezultati dobijaju još više na značaju, objašnjava Todorović.
FLOTA I DESTINACIJE KOJE POVEZUJU AVIONI ER MONTENEGRA
Kompanija To Montenegro počela je letove sa limitiranim kapacitetima jer su u floti bila samo dva aviona. Sada su dva u vlasništvu i jedan iznajmljen. Prvi zadatak je bio, kaže Todorović, da te kapacitete pametno iskoriste.
-Nije bio cilj da postavimo letove ka svim destinacijama odjednom već da te kapacitete usmjerimo tamo gdje to ima najviše smisla. Napravili smo analizu koje su to destinacije u odnosu na to gdje postoji turoperatorska potražnja, gdje su turoperatopri koji žele da dolaze u CG, kakva je situacija sa ograničenjima vezana za koronavirus, kakvi su naši tipovi aviona, koje su idealne destinacije što se tiče operativnih troškova i konkurentne cijene koje možemo da ponudimo, koja su to potencijalna tržišta i na osnovu toga smo odlučili da letimo prema ovim destinacijama: Beograd, prirodno sa vezama iz Tivta i Podgorice, Ljubljana, Banja Luka, linija koja nije postojala ranije a za koju je pokazano interesovanje, Frankfurt kao glavno evropsko čvorište i Istanbul . Rezultat svega toga je da su četiri nove linije tokom jula i avgusta imale prosječnu popunjenost kabine oko 90 %. To znači da smo postavili naše letove tačno tamo gdje je bila tražnja i da smo ostvarili najbolji moguću popunjenost kabine. Popunjenost ka Beogradu je bila na očekivanom nivou jer je i nacionalna avio kompanija Srbije povećala frekventnost. Najbitnije je da su građani CG ali i turisti imali izbor za putovanje, ocijenio je direktor TO Montenegro i istakao da će nastaviti da prate situaciju i da kapacitete upošljavaju tamo gdje ima smisla.
-Rusija je izuzetno bitno tržište, ovoga ljeta je bilo zatvoreno, da je bilo otvoreno mi bi letili ka toj destinaciji. Crna Gora je sada na crvenoj listi evropskih zemalja što veoma bitno utiče na naše poslovanje. Ako budemo imali situaciju da taj jedan dio Evrope bude kompletno zatvoren za nas, mi ćemo morati da reagujemo na to. Ima limitacija to što smo mala kompanija ali ima i prednosti. To je što smo agilni, fleksibilni, što možemo brzo da reagujemo na bilo kakve tržišne uslove, da pratimo situaciju i na osnovu toga da donosimo naše poslovne odluke, kazao je Todorović.
RAD TOKOM ZIMSKOG PERIODA
Tokom zime će biti drugačiji raspored letenja i fokus promjenjen sa Tivta na Podgoricu ali će i dalje biti dobra povezanost oba aerodroma sa Beogradom.
-Nisu u planu letovi ka Banja Luci tokom zime, makar za sada, ali ostaju ka Ljubljani, Istanbulu, Frankfurtu, ali opet sve zavisi od trenutne korona situacije koja komplikuje planove. Pratimo situaciju, Crna Gora ima bilateralne sporazume sa određenim državama istočnog dijela Evrope koji su dosta nepovoljni za nas. Tako na primjer, sa Ukrajinom moramo raditi na ugovoru kako bi pružili iste uslove i nama kao i drugim kompanijama. Ima dosta stvari koje treba da uradimo u narednom periodu, znamo šta nam je zadatak i to ćemo raditi.
Najbitnija stvar je, kaže Todorović, kako da naprave strukturu naše avio kompanije da i tokom zimskih mjeseci bude optimalna.
-Crna Gora je izrazito sezonalna država, malo tržište. Cjelogodišnje poslovanje avio kompanije je jako ekstremno skupo i ima dosta fiksnih troškova. Potreban je takav biznis model koji će troškove zimi smanjiti na minimum, a da zadržite nivo fleksibilnosti da kada dođe ljetnji period možete da se pozicionirate na tržištu i uzmete onaj dio kolača koji vam je tu, koji postoji u Crnoj Gori a mislim da se nije koristio na najbolji način u prethodnom periodu. Moraćemo da se fokusiramo na te dvije stvari – kako da najbolje iskoristimo ljeto i kako da maksimalno spustimo troškove tokom zime. Izrazita sezonalnost je problem u poslovanju aviokompanija naročito mediteranskog područja ali i cijele Evrope i svi imaju zadatak da nađu upravo ovakav biznis model poslovanja, naveo je Todorović.
SARADNJA SA MONTENEGRO ERLAJNZOM U STEČAJU
Todorović kaže da su otvoreni za bilo koji vid saradnje koja ima smisla sa Montenegrom Erlajnzom u stečaju .
-Mi smo od samog početka imali komunikaciju sa MA u stečaju i pokušali da iskoristimo što više resursa koji su zapravo resurski države CG. Nažalost nije došlo do konkretne saradnje, tada kada je nama bilo jako potrebno, sada u ovom trenutku mi smo se dosta razvili, ali smo otvoreni za bilo koju vrstu saradnje koja ima smisla i koja je suštinski moguća –rekao je Todorović.
ŠTA JE RAĐENO U BRATISLAVI?
-Er Montenegro ne održava avione u Bratislavi, već naše avione održava tehnička služba kompanije. Pa zar stvarno mislite da mi svako dva dana letimo u Bratislavu da održavamo avione? Naši avioni se održavaju u Podgorici na našem aerodromu i održava ih naša tehnička služba. Kada je trebalo da vratimo avion u plovidbeno stanje u CG nije postojala organizacija licencirana koja može da odradi radove pa smo te radove odradili u servisu u Bratislavi. Pretražili smo tržište Evrope koje su to firme koje se bave tim stvarima, a najpovoljnija ponuda je bila iz Bratislave. Sa njima imamo potpisan ugovor o poslovnoj saradnji za sve vrste potreba koje se budu pokazivale za ovaj tip aviona i taj prvi avion smo vratili u plovidbeno stanje u Bratislavi. U međuvremenu je naša organizacija dobila sve potrebne licence tako da mi sami održavamo svoje avione. Naš drugi avion je vraćen u plovidbeno stanje u CG i to je uradila naša tehnička služba. Sve dnevne potrebe održavanja i jednog i drugog aviona, osposobljavanje i praćenje svih operacija sve radi naša tehnička služba, objasnio je Todorović.