У организацији Градске библиотеке и читаонице Херцег Нови, Љетња психолошка академија окупила је психологе и стручњаке из ове области из Црне Горе и региона, а уприличена је, уз подршку општинског Секретаријата за културу и и образовање. Дводневни стручни скуп, који је одржан у хотелу Талија, завршен је данас.
-Локална заједница препознаје значај оваквих иницијатива, не само као образовних и стручних сусрета, већ и као догађај који подиже квалитет културног живота града, казала је секретарка за културу и образовање Ана Замбелић Пиштало:

– Љетња психолошка академија успоставља драгоцијени оквир за разговор о питањима, која нам дубоко значе – о пријатељству, окружењу, које дијелимо, као и о одговорности коју преузимамо, када говоримо о лидерству. То су теме, које превазилазе струку, оне обликују живот, међуљудске односе и наш поглед на будућност. Због тога је важна и храбра намјера организатора, да се психолошка знања изнесу изван учионица, катедри и савјетовалишта у јавни простор, у дијалог са заједницом, оцијенила је Ана Замбелић Пиштало.
О значају теме којима се бави Љетња психолошка академија, говорио је главни и одговорни уредник Издавачке куће „Клио“ из Београда, Зоран Хамовић:

– Имамо прилику да говоримо о психологији, која нам помаже, од које много очекујемо. Сви заједно, врло добро знамо, да је психологија данас постала, не популарна, него неодвојива од наше свакодневнице и имамо, неку врсту осјећања, да она има задатак, да нам непрекидно помаже. Али морамо и да поставимо и то питање, можемо ли и на који начин да ми, као грађани помогнемо психологији и да је подржимо. Можемо да поставимо и то питање на који начин усклађујемо једну врсту сарадње, размјене знања и стварања, оне благодети мирног, доброг, испуњеног живота, запитао је Хамовић.
Првог дана тема академије била је Изазови и могућности савременог пријатељства о којој су говорили професорица Соња Томовић Шундић и професор др Вук Вуковић.
Љетња психолошка академија, завршена је данас предавањем о повезаности психологије и лидерства. Претходио је панел на тему Наше окружење и климатска психологија. Професор др Биљана Масловарић из Никшића, говорила је о вези између образовања и психологије:

– Или ћемо се борити за квалитетно образовање, или нас неће бити. Дошли смо до те фазе, да морамо направити, не формални, не политички, него суштински помак у оним вриједностима, које нам недостају, када је у питању емпатија, солидарност међу људима, повјерење и да је једини простор у друштву, које систематски може да уреди, јесте школа, образовање. Ја сам за то да узмемо од технологије, оно што нам је добро, да помогне у оном што радимо, али да је фокус на човјеку, указује Масловарић.
Директорица Градске библиотеке и читаонице Јасна Маслан, је казала да је овај дводневни скуп, уједно и пилог пројекат, са тенденцијом да се прошири и оплемени новим садржајима.

Подсјећамо, организатор Љетње психолошке академије је херцегновска библиотека и читаоница у сарадњи са Издвачком кућом „Клио“ из Београда, чиме је настављена вишегодишња сарадања између двије установе.