U organizaciji Gradske biblioteke i čitaonice Herceg Novi, Ljetnja psihološka akademija okupila je psihologe i stručnjake iz ove oblasti iz Crne Gore i regiona, a upriličena je, uz podršku opštinskog Sekretarijata za kulturu i i obrazovanje. Dvodnevni stručni skup, koji je održan u hotelu Talija, završen je danas.
-Lokalna zajednica prepoznaje značaj ovakvih inicijativa, ne samo kao obrazovnih i stručnih susreta, već i kao događaj koji podiže kvalitet kulturnog života grada, kazala je sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo:

– Ljetnja psihološka akademija uspostavlja dragocijeni okvir za razgovor o pitanjima, koja nam duboko znače – o prijateljstvu, okruženju, koje dijelimo, kao i o odgovornosti koju preuzimamo, kada govorimo o liderstvu. To su teme, koje prevazilaze struku, one oblikuju život, međuljudske odnose i naš pogled na budućnost. Zbog toga je važna i hrabra namjera organizatora, da se psihološka znanja iznesu izvan učionica, katedri i savjetovališta u javni prostor, u dijalog sa zajednicom, ocijenila je Ana Zambelić Pištalo.
O značaju teme kojima se bavi Ljetnja psihološka akademija, govorio je glavni i odgovorni urednik Izdavačke kuće „Klio“ iz Beograda, Zoran Hamović:

– Imamo priliku da govorimo o psihologiji, koja nam pomaže, od koje mnogo očekujemo. Svi zajedno, vrlo dobro znamo, da je psihologija danas postala, ne popularna, nego neodvojiva od naše svakodnevnice i imamo, neku vrstu osjećanja, da ona ima zadatak, da nam neprekidno pomaže. Ali moramo i da postavimo i to pitanje, možemo li i na koji način da mi, kao građani pomognemo psihologiji i da je podržimo. Možemo da postavimo i to pitanje na koji način usklađujemo jednu vrstu saradnje, razmjene znanja i stvaranja, one blagodeti mirnog, dobrog, ispunjenog života, zapitao je Hamović.
Prvog dana tema akademije bila je Izazovi i mogućnosti savremenog prijateljstva o kojoj su govorili profesorica Sonja Tomović Šundić i profesor dr Vuk Vuković.
Ljetnja psihološka akademija, završena je danas predavanjem o povezanosti psihologije i liderstva. Prethodio je panel na temu Naše okruženje i klimatska psihologija. Profesor dr Biljana Maslovarić iz Nikšića, govorila je o vezi između obrazovanja i psihologije:

– Ili ćemo se boriti za kvalitetno obrazovanje, ili nas neće biti. Došli smo do te faze, da moramo napraviti, ne formalni, ne politički, nego suštinski pomak u onim vrijednostima, koje nam nedostaju, kada je u pitanju empatija, solidarnost među ljudima, povjerenje i da je jedini prostor u društvu, koje sistematski može da uredi, jeste škola, obrazovanje. Ja sam za to da uzmemo od tehnologije, ono što nam je dobro, da pomogne u onom što radimo, ali da je fokus na čovjeku, ukazuje Maslovarić.
Direktorica Gradske biblioteke i čitaonice Jasna Maslan, je kazala da je ovaj dvodnevni skup, ujedno i pilog projekat, sa tendencijom da se proširi i oplemeni novim sadržajima.

Podsjećamo, organizator Ljetnje psihološke akademije je hercegnovska biblioteka i čitaonica u saradnji sa Izdvačkom kućom „Klio“ iz Beograda, čime je nastavljena višegodišnja saradanja između dvije ustanove.