Управа поморске сигурности и управљања лукама (УПСУЛ) током предстојеће сезоне интензивираће све активности надзора и контроле над поморским саобраћајем.
Вршилац дужности директора Небојша Каљевић, каже за Медиа биро да Управа има обавезе и континуиран рад током читаве године али да посебан фокус ставља на љетњу туристичку сезону.
-Сезона нам је додатан разлог да подигнемо будност и приправност, јер наутичка сезона почиње од априла, а свој зенит достиже у јулу и августу. Управа је обавила одговарајуће припреме када је у питању сервис опреме и наставља даље активности у вези одржавања опреме и пловила. УПСУЛ води рачуна и о довољној обучености и утренираности својих запослених који дјелују у области надзора над поморским саобраћајем и спасиоцима у сектору за сигурност пловидбе. У наредном периоду имамо план да одржимо напредне обуке из области прве помоћи и управљања дроновима. Радимо и на осигурању довољног броја људства да бисмо изашли у сусрет свим изазовима који нас очекују у предстојећој сезони, навео је в.д. директора.

Наводи да ће им фокус у раду током предстојеће сезоне бити подизање будности и приправности Управе на највећи ниво и интензивирање свих активности надзора и контроле над поморским саобраћајем.
-Посебно желим да истакнем да ми нисмо сами и да нисмо једини субјект који учествује у осигуравању сигурности поморског саобраћаја и активности на води. У дијелу координације и сарадње са осталим државним органима и инстутуцијама које обављају послове сигурности и безбједности поморске пловидбе, контроле пловила, лица и обезбјеђења границе на мору Управа је већ у марту обавила иницијални састанак са представницима Морнарице Војске Црне Горе и Управе полиције / Сектора граничне полиције, када је договорен заједнички рад и координација активности током предстојеће сезоне. Пружићемо највећу могућу подршку Инспекцији сигурности пловидбе која је према Закону о сигурности пловидбе задужена да врши све инспекцијске мјере надзора над учесницима у поморском саобраћају и активностима током предстојеће сезоне, навео је Каљевић.
Упутио је апел свим учесницима у поморском саобраћају, а посебно наутичарима и туристима да се строго придржавају правила и закона, поштују друге учеснике у поморском саобраћају и активностима на мору.
-Посебно апелујем да прате временску прогнозу и остале информације које имају важност када је у питању безбједан боравак на мору и учествовање у поморском саобраћају. Број за помоћ и асистенцију УПСУЛ је 129 и отворен је 24 часа. На њему се може упутити захтјев за помоћ, а такође и пријавити сви проблеми везани за поморски саобраћај, море и наутичке активности. Наш одсјек за трагање и спашавање у оквиру Сектора сигурности пловидбе главни је координатор у систему када су у питању акције трагања и спашавања на мору. Такође, може се користити и 112 , јединствени европски број за позив у хитним ситуацијама који обједињује све системе за помоћ и реаговање у хитним ситуацијама, па тако и за реаговање на мору, саопштио је он.
У наредном периоду УПСУЛ ће имати и посебну улогу у обезбјеђењу сигурности поморског саобраћаја током међународне једриличарске трке The Ocean race Eyrope 2025. чија завршница ће бити у Црној Гори средином септембра.
-Ријеч је о догађају који ће побудити велико интересовање како наутичара, тако и туриста који ће бити присутни на нашем приморју. Очекујем да ће та манифестација протећи у најбољем могућем реду и да ће ефекти тог спортског догађаја бити значајни за нашу државу, казао је Каљевић.
Извор: Медиа биро