Форум под називом „Истраживање синергија: Управљање интелектуалним власништвом у креативним индустријама“ одржан је уз подршку УНЕСЦО-а и кроз програм „Култура и креативност за Западни Балкан“(CC4WBs) који финансира Европска унија,саопштено је из Филмског центра Црне Горе.
Форум је одржан у Будви од 11. до 14. априла, након што је прво издање одржано 2024. године у Мокрину у Србији. Организован од стране „CineLink Industry Days“, Сарајево Филм Фестивала, у партнерству са Филмским центром Црне Горе, тродневни форум био је фокусиран на синергију између аудиовизуелне и издавачке индустрије, уз презентације и дискусије о управљању правима интелектуалног власништва у креативним индустријама.
Овогодишњи форум био је усмјерен на практично учење кроз симулацијуwriters’ room-a, коју су водили Горан Станковић и Вук Ршумовић. Два паралелна тима, састављена од књижевника, издавача, сценариста и редитеља, заједнички су радила на развоју концепата за прву сезону драмске серије инспирисане романом. У програму су учествовали црногорски филмски ствараоци: Иван Ђуровић (продуцент), Иван Мариновић (редитељ и сценариста), Стефан Бошковић (сценариста) и Сара Стијовић (редитељка и сценаристкиња).
Иван Мариновић је истакао да је„Exploring Synergies“ био један од најинтензивнијих и најкориснијих програма на којем је учествовао. „У само два дана успјели смо да кроз фокусиран рад у форми„writer’s room“-a који је маестрално водио Горан Станковић, уђемо дубоко у изазове адаптације књижевности за филм и телевизију, али и у саму динамику колективног писања. Посебно ми је значило што се програм одвијао на нашем језику, што је омогућило брзину, дубину и блискост у комуникацији. Радити раме уз раме са врхунским колегама из регионалне индустрије било је привилегија, а атмосфера повјерења и отворености отворила је подлогу за будуће сарадње. Искрено сам захвалан организаторима на позиву да учествујем, и сматрам да овакав програм заслужује даље његовање и развој јер је заиста драгоцјен.“
Ова иницијатива не само да је омогућила књижевницима и издавачима дубље разумијевање процеса адаптације, већ је сценаристима и редитељима пружила драгоцјено практично искуство у заједничком развоју приче.
Програм је осмишљен како би унаприједио креативне и професионалне вјештине учесника из различитих области, подстичући размјену техника и наративних стратегија унутар „writers’ room“ окружења. Други дио форума обухватао је предавања, дискусије и презентацијестудија случаја, које су понудиле конкретне увиде у изазове и могућности адаптације садржаја, као и у регионалне изазове. Овај сегмент био је организован као размјена, знања међу колегама, с посебним фокусом на обуку, развој вјештина и јачање сарадније међу продуцентима, ствараоцима и издавачима, наведено је из Филмског центра Црне Горе.