Незадовољство платама у здравству траје већ дужи временски период, од укидања капитација изабраним тимовима, до данас када се кроз услове из Споразума поново закидају медицински техничари који су кичма здравственог система, саопштили су из Синдикалне организације Дома здравља Херцег Нови.
Како наводе, ништа боље и више није задовољан немедицински кадар тј. јединица за санитетски превоз (возачи који су од немедицинског кадра једини у контакту са пацијентима, што им је и у опису послова) и запослени у финансијском пословању установе (обрачунски радници који немају могућност да додатно раде и зараде).
-Немедицински кадар са основним и средњим образовањем је добио повећање кроз минималац. Тако су плате немедицинском кадру са 350 еура увећане на 600 еура.Тим повећањем долази до изједначавања зарада, супротно Гранском колективном уговору, гдје долази до изједначавања коефицијента од 3,54% немедицинског кадра до 6,58% медицинског кадра у заради, што је системски занемарено. За један од најплеменитијих и најодговорнијих послова медицинске сестре са средњим образовањем, која тек започиње радни вијек , износ зараде је 620 еура, саопштили су из Синдиката.
Поручују да је то лоша и обесхрабрујућа порука будућим генерацијама, које размишљају о овом позиву.
-Повећање минималне зараде је довело медицинске техничаре са средњим образовањем у исти ранг са немедицинским кадром са основним и средњим образовањем, са неупоредиво мањом одговорношћу и тежином посла, што никада није смјело да се догоди. Тражимо сразмјерно повећање и за медицинске техничаре, као и за немедицински кадар у здравству, наводе синдикалци Дома здравља Херцег Нови.
Наводе и да имају сазнања да ће неки запослени, због лошег материјалног стања и чињенице да средњи медицински кадар птрима исту плату као немедицински кадар са основним образовањем, напустити посао у тој установи.
-Медицинске сестре и техничари су садашњим лошим материјалним околностима принуђени да због ниским плата додатно раде и зараде кроз прековремени рад, радно се исцрпљују и губе загарантована права дневног и недељног одмора науштрб свог здравља и складности своје породице. Здравствени радници су незадовољни статусом који имају а у ту позицију су дошли због лошег Гранског колективног уговора, гдје су изједначени коефицијенти главни проблем.
Како истичу на основу Споразума о стимулацији који траје од 01.03.2024. није се нашао начин да се стимулација преименује или пребаци у коефицијент.
-Кроз стимулацију која се додјељује преко Споразума, медицински техничари су оштећени кроз члан 15 Гранског колективног уговора и члана 97 Закона о раду, јер наведени споразум оспорава директора установе да запосленима додјели стимулацију до 15% у складу са оствареним резултатима у раду. Такође, у случају да запослени користи годишњи одмор од краја мјесеца да почетка наредног, губи стимулацију од 5% или 10% за два мјесеца, иако је у једном мјесецу користио годишњи, нпр. један или два дана.Годишњи одмор је законом стечено право, као и плаћено одсуство због едукације на коју вас упућује установа, славе, родјење дјетета и друго, подсјећају синдикалци.
Истичу и да су се брзо заборавиле године када су здрвствени радници били прва линија у одбрани од пандемије корона вируса, без дана одмора, када су у ковид амбулантама испод скафандера проводили сате и сате.
-Да не спомињемо како је било нашим колегама у болницама. У страху и неизвјесности смо испуњавали све радне задатке , ризикујући не само сопствено здравље , већ и здравље својих породица. Није било потребе и нема потребе да нам неко аплаудира, само треба да се поштује звање запослених у здравству у епидемији и ван ње, поручују запослени медицински техничари из Дома здравља.
Сматрају да није логично да љекар и медицинска сестра имају исту плату, али исто тако не може бити логично да медицинска сестра и немедицински кадар са основним и средњим образовањем буду једнако плаћени.
-Такође није логично да немедицнски кадар са седмим степеном образовања буде знатно више плаћенији од медицинског кадра са истим степеном образовања.Позивамо Министра здравља др Војислава Шимуна да испуни изречено 4.02.2024 г а то је да ће се залагати да представници бијелих мантила уживају права која им припадају. Осјећамо се заборављено, деградирано и тражимо хитно ријешавање свега наведеног, закључују у саопопштењу из Синдикат Дома здравља.