Почиње нови циклус програма “Брижне породице”

Нови циклус програма “Брижне породице” почиње 5. фебруара у ЈПУ “Наша радост”. Намијењен родитељима који желе да унаприједе комуникацију и квалитет односа са дјецом, али и ријеше конкретне изазове са којима се као родитељи суочавају.

Програм “Брижне породице” намијењен је родитељима дјеце узраста од друге до девете године. Дванаестонедељни програм биће организован једном седмично у трајању од два сата, а водиће га директорица ЈПУ “Наша радост” Тамара Живановић и замјеница директорице Ивана Ратковић.

-Програм је осмишљен тако да буду мање групе како би колаборација између родитеља и фацилитатора била на једном завидном нивоу и како би сви родитељи добили одређене вјештине које су предвиђене овим програмом. Оно што ми њима пружамо су технике како и на који начин да одреагују на понашање дјеце у појединим ситуацијама које се дешавају унутар свакодневног живота породице, како би створили неке боље односе и како би се дјеца све боље и боље понашала, односно како да то позитивно понашење постане учесталије у односу на скретање пажње на неки негативан начин и на нешто што је нама као родитељима неприхватљиво од стране наше дјеце, истакла Живановић.

Циљ овог програма, који је био организован и прошле године, је оснаживање породице као основе сваког друштва.

-Основни циљ овог пројекта “Брижних породица” је, прије свега, је ненасилно родитељство. Значи, усмјеравање родитеља на правилнио поступање са дјецом, на стварање јачих и бољих односа и на провођење квалитетног времена са дјецом. То су све неке технике које родитељи на овим радионицама добијају и ја заиста могу да кажем са великим поносом да је за сада око 30 родитеља успјешно прошло ову обуку.

Програм је развијен кроз сарадњу Свјетске здравствене организације, UNICEF-а и реномираних универзитета као што су Оксфорд и Бангор у Великој Британији и Кејптаун у Јужној Африци и спроводи се широм свијета.

-Ово су неке универзалне вјештине. Оно што је специфично је техника играња са дјететом “један на један”, па имамо технику игнорисања, па технику преусмјеравања и низ других техника које родитељи у свакодневном животу негдје и користе, међутим кроз функционисање породице једноставно заборавимо на те одређене технике и усљед савременог начина живота који је изузетно брз заборавимо како и на који начин да поступамо, и обраћамо пажњу на дјецу само онда када се понашају онако како нама није прихватљиво. На тај начин долази до тога да се дјеца, да би скренула пажњу на себе, понашају неприхватљиво чешће него прихватљиво, објашњава Живановић и истиче да за овај програм који почиње 5. фебруара у васпитној јединици Савина, влада изузетно велико интересовање родитеља.

Програм „Брижне породице“се у Црној Гори спроводиод 2018. године уз подршку UNICEF-а и Европске уније.