Припадници Одјељења безбједности Херцег Нови спроводе акцију сузбијања коришћења и нелегалне продаје пиротехничких средстава радног назива „Петарда“, коју Управа полиције реализује сваке године током новогодишњих празника.
Према ријечима начелника ОБ Херцег Нови Драгана Контића, употреба пиротехничких средстава је дефинисана законом о експлозивним материјама, са јасно дефинисаним категоријама 1,2,3 и 4.
-Категорија један дефинише пиротехничка средства која производе малу буку, мале су опасности и користе се и за спољашњи и у затвореном простору. То су, на примјер, активности током прославе рођендана, као што су ватромети за торту и њихова продаја је дозвољена током цијеле године. Спорна је категорија два а то су петарде. Закон предвиђа њихову употребу од 20. децембра до 15. јануара, објашњава Контић.
Међутим, додаје он, у Закону је јасно прецизирано како је дозвољена употреба петарди.
-Дозвољена је употреба на отвореном простору али не и тамо гдје се окупља већи број људи. Такође, забрањена је употреба у затвореном простору. Закон о јавном реду и миру дефинише да је на јавном мјесту без дозволе забрањена употреба и оружја и експлозивних материја (пиротехничка средства) на јавним мјестима кад се угрози јавни ред или безбједност грађана. Имамо некад ситуацију да када се употребљавају пиротехничка средства у мањем обиму на простору гдје није велики број људи, просто немамо услов да можемо законски санкционисати лица која употребљавају пиротехничка средства, казао је Контић.
У Закону је дефинисано и да пиротехничка средства категорије 1 могу да купују лица од 16, док средства категорије 2 лица од 18 година.
-Што значи да дјеца не би смјела да употребљавају петарде и ту имамо проблем одраслих који их купују и морамо подићи свијест у превентивно – едукативном смислу да не употребаљавају пиротехничка средства јер иако су мале опасности, спорно је ако дође до погрешног руковања, истакао је Контић.
Одјељење безбједности контролише објекте у којима се обавља нелегалан промет.
-У случају када имамо легални промет, имамо планске активности које обављамо са надлежним инспектором МУП-а, тржишним инспекцијама, локалном Службом комуналне полиције и инспекцијског надзора, како би утврдили да ли спроводи у складу са Законом. Ми тренутно у Херцег Новом немамо ниједно привредно друштво које има дозволу за продају пиротехничких средстава. На основу комуникације са Директоратом МУП-а постоје одређене процедуре које су у току за добијање дозвола. У вези са тим, контролишемо мјеста на отвореном, пијаце, мјеста гдје се продаје роба на отвореном. У том случају одузимамо пиротехничка средства и поступамо даље по Закону, казао је Контић.
Када су у питању новчане казне за прекршаје, за привредна друштва износе од 1.500 до 16.000 еура, за одговорна лица у тим друштвима од 500 до 1.500 еура. Такође, за велике ватромете који спадају у остале категорије, мора се добити дозвола и проћи сва процедура. Казне су велике и до 15.000 еура. Надзор над спровођењем Закона о експлозивним материјама обавља надлежни инспектор Директората МУП-а, који контролише да ли овлашћено лице може легално да продаје пиротехничка средства, закључио је Контић.