Kazna za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava do 16 hiljada eura

Фото: Илустрација

Pripadnici Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi sprovode akciju suzbijanja korišćenja i nelegalne prodaje pirotehničkih sredstava radnog naziva „Petarda“, koju Uprava policije realizuje svake godine tokom novogodišnjih praznika.

Prema riječima načelnika OB Herceg Novi Dragana Kontića, upotreba pirotehničkih sredstava je definisana zakonom o eksplozivnim materijama, sa jasno definisanim kategorijama 1,2,3 i 4.

-Kategorija jedan definiše pirotehnička sredstva koja proizvode malu buku, male su opasnosti i koriste se i za spoljašnji i u zatvorenom prostoru. To su, na primjer,  aktivnosti tokom proslave rođendana, kao što su vatrometi za tortu i njihova prodaja je dozvoljena tokom cijele godine. Sporna je kategorija dva a to su petarde. Zakon predviđa njihovu upotrebu od 20. decembra do 15. januara, objašnjava Kontić.

Međutim, dodaje on, u Zakonu je jasno precizirano kako je dozvoljena upotreba petardi.

-Dozvoljena je upotreba na otvorenom prostoru ali ne i tamo gdje se okuplja veći broj ljudi. Takođe, zabranjena je upotreba u zatvorenom prostoru. Zakon o javnom redu i miru definiše da je na javnom mjestu bez dozvole zabranjena upotreba i oružja i eksplozivnih materija (pirotehnička sredstva) na javnim mjestima kad se ugrozi javni red ili bezbjednost građana. Imamo nekad situaciju da kada se upotrebljavaju pirotehnička sredstva u manjem obimu na prostoru gdje nije veliki broj ljudi, prosto nemamo uslov da možemo zakonski sankcionisati lica koja upotrebljavaju pirotehnička sredstva, kazao je Kontić.

U Zakonu je definisano i da pirotehnička sredstva kategorije 1 mogu da kupuju lica od 16, dok sredstva kategorije 2 lica od 18 godina.

-Što znači da djeca ne bi smjela da upotrebljavaju petarde i tu imamo problem odraslih koji ih kupuju i moramo podići svijest u preventivno – edukativnom smislu da ne upotrebaljavaju pirotehnička sredstva jer iako su male opasnosti, sporno je ako dođe do pogrešnog rukovanja, istakao je Kontić.

Odjeljenje bezbjednosti kontroliše objekte u kojima se obavlja nelegalan promet.

-U slučaju kada imamo legalni promet, imamo planske aktivnosti koje obavljamo sa nadležnim inspektorom MUP-a, tržišnim inspekcijama, lokalnom Službom komunalne policije i inspekcijskog nadzora, kako bi utvrdili da li sprovodi u skladu sa Zakonom. Mi trenutno u Herceg Novom nemamo nijedno privredno društvo koje ima dozvolu za prodaju pirotehničkih sredstava. Na osnovu komunikacije sa Direktoratom MUP-a postoje određene procedure koje su u toku za dobijanje dozvola. U vezi sa tim, kontrolišemo mjesta na otvorenom, pijace, mjesta gdje se prodaje roba na otvorenom. U tom slučaju oduzimamo pirotehnička sredstva i postupamo dalje po Zakonu, kazao je Kontić.

Kada su u pitanju novčane kazne za prekršaje, za privredna društva iznose od 1.500 do 16.000 eura, za odgovorna lica u tim društvima od 500 do 1.500 eura. Takođe, za velike vatromete koji spadaju u ostale kategorije, mora se dobiti dozvola i proći sva procedura. Kazne su velike i do 15.000 eura. Nadzor nad sprovođenjem Zakona o eksplozivnim materijama obavlja nadležni inspektor Direktorata MUP-a, koji kontroliše da li ovlašćeno lice može legalno da prodaje pirotehnička sredstva, zaključio je Kontić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here