На иницијативу Одсјека за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, уз подршку Европске Комисије одржана је TAIEX радионица мониторинга и контролних мјера кинеске стрижибубе (TAIEX Workshop on official survey and control measures of Anoplophora chinensis).
На радионици је од стране експерата истакнуто је едукација свих субјеката у ланцу чија је дјелатност повезана са биљем веома важна, јер су знаци присуства кинеске стрижибубе на биљкама понекад практично непримјетни и може се десити да се знаци присуства појаве тек у каснијој фази када ларва у основи стабла или коријену порасте и активно крене са исхраном, када се може уочити пиљевина у основи коријена па чак и излазак одраслог облика инсекта (имаго). Узимајући у обзир наведено, веома је важно да након извршене фитосанитарне контроле на увозу од стране фитосанитарних инспектора, одговорна лица за здравље биља запослена код увозника, као и лица која су на други начин у контакту са биљем као што су лица одговорна за одржавање градских зеленила, врше редовне визуелне прегледе у складиштима, продајним просторима и јавним површинама, како би се благовремено открила евентуална изненадна појава кинеске стрижибубе, а све у циљу ефикасног спровођења фитосанитарних мјера и спријечавања даљег ширења.
Експерти су пренијели хрватска искуства у спровођењу захтјевних мјера искорјењивања овог штетног организма, који је проузроковао велике штете и велика финансијска средства за спровођење фитосанитарних мјера, као и изазове које су имали током имплементације а са којима се и данас сусријећу на приморју и централном дијелу Хрватске.
Као полифагна врста, Anoplophora chinensis напада велики број биљних врста из више од 30 фамилија, доводи до њиховог сушења, проузрокујући огромне економске штете.
Биљке домаћини су биљке за садњу, чији пречник стабла или коријеновог врата на најдебљем дијелу износи 1 центиметар или више, Acer spp . (јавор), Aesculus hippocasta- num (дивљи кестен), Alnus spp. (јова, јоха), Betula spp. (бреза), Carpinus spp. (граб), Chaenomeles спп. (украсно биље „јапанске дуње“), Citrus spp. (цитруси-агруми), Cornus spp. (дријен), Corylus spp. (лијеска, љешник), Cotoneaster спп. (украсно биље „дуњарица“), Crataegus spp. (дуње), Cryptomeria spp. (украсно биље јапанска криптомерија), Fagus spp. (буква), Ficus spp. (фикус), Hibiscus spp. (хибискус), Lagerstroemia spp. (украсно биље „индијски јоргован“ „индијска ружа“), Malus spp. (јабуке), Melia spp. (мелија), Morus spp. (дуд, мурва), Ostrya spp.(граб), Parrotia spp. (пароција), Photinia spp. (фотинија), Platanus spp. (платан), Populus spp. (тополе), Prunus laurocerasus (украсно биље ловорвишња), Pyrus spp. (крушке), Rosa spp. (руже), Salix spp. (врба), Ulmus spp. (бријест) и Vaccinium corymbosum (боровница).
Додатне информације на:
https://www.gov.me/clanak/informativna-brosura-o-stetnom-organizmu-anoplophora-chinensis