У СМШ „Иван Горан Ковачић“ одржан јавни час у част Алфреда Нобела и Марије Кири

Поводом Дана додјеле Нобелове награде у СМШ „Иван Горан Ковачић“ организован је јавни час, а ученици су добили прилику да покажу знање и вјештине којима су овладали током школовања.

Битно је ђаке од најранијег доба упутити на важност природних наука, као и на Алфреда Нобела и награду која се, између осталог, додјељује за достигнућа на пољу физике, хемије и медицине, каже професорица хемије Саша Вулетић.

– Драго ми је што сам три године дио овога дана који је за нас веома значајан, због тога што промовишемо природне науке и код дјеце успјевамо да пробудимо љубав према природним наукама и према експериментима, да буду мало активнији и свестранији и да дају свој допринос у свему што је значајно за нас. Нобел, његов дан и његова награда су веома значајни и носе тежину и то треба некако оправдати и дати свој допринос да има још већи смисао него што је имала када је установљена та награда. Мени је драго што сваке године имамо све бољу сарадњу са управом школе и са локалном заједницом. Ове године смо изашли из оквира наше школе па тако имамо ученике из Хемијске секције Основне школе “Дашо Павичић”и драго нам је што имамо сарадњу са наставницима основне школе, да пошаљу своје ђаке да виде шта их чека након основне школе и основног образовања, каже Вулетић.

Јавни час био је посвећен управо пољској физичарки Марији Кири и шведском хемичару Алфреду Нобелу, а ученици су имали прилику да учествују у различитим експериментима о којима су до сада само теоријски учили на часовима.

-Покушавамо да све што на настави објашњавамо из хемије и биологије и оно што обично причамо покажемо практично и они тако најбоље запамте и све ово што они овдје изводе већ су прошли са професорима теоријски, а сада они приказују шта то заправо значи и преносе ученицима даље. То је један процес, а жива ријеч најбоље путује. Вјерујем да ће сви ученици у школи до краја дана запамтити бар један оглед, отисак прста, дух из боце и реакције да докажу протеине  и још доста тога. Трудили смо се да им буде што занимљивије и да има што јачи визуелни ефекат, јер, некако се то највише памти, наводи Вулетић.

До сада је веће интересовање ученика владало за друштвене науке и због тога је важно да на јавним часовима, дјеца схвате како су интересантне и природне науке. Организатори сматрају да је важно подизати свијест ученика о значају Нобела и његове награде.

-Интересовање за природне науке је можда мање заступљено, али  они који су заинтересовани су јако квалитетни и то су неки наши будући истраживачи, љекари и биолози, мислим да међу овом дјецом има потенцијалних врсних стручњака у било којој области коју изаберу. Доста ученика који су данас овдје је добро у том хуманистичком дијелу. Они иду на дебате, учествују у разним радионицама о људским правима, свестрани су јако и мислим да је на нама професорима да сваку њихову страну пробудимо, а да они кроз школовање изаберу оно чиме ће да се баве до краја свог живота и да заволе оно што раде, рекла је Вулетић.

Одзив је из године у годну све већи, а јавни часови су озбиљнији и већ се излази из оквира онога што дјеца тренутно уче.  Организатори вјерују да ће овакви јавни часови кроз пар година прећи у манифестацију локалног карактера и томе теже.  Огледе изводи 15 ученика уз три професорице. Остали ученици гледају, а могу и они да ураде неки експеримент уз инструкције.

Ученици су радили и огледе из хемије, који су иначе обухваћени градивом, каже Милица Митровић ученица другог Б разреда СМШ “Иван Горан Ковачић”

-Љубав према природним наукама, посебно хемији развила се веома рано, још у седмом основне, чим сам добила хемију и како смо прешли у средњу школу у којој се хемија учи на вишем и озбиљнијем нивоу имамо прилику да радимо овдје многе експерименте, та љубав је све више расла и моје интересовање за хемијом као једном природном науком је сада веома високо и драго ми је што данас овдје могу да показујем неке експерименте. Требало би да другој дјеци приказујемо ове експерименте да им покажемо колико је хемија заправо занимљива, да има практичну примјену у свакодневном животу, каже Милица.

Један од повода за организацију јавних часова је и тај да неки ученици нису довољно информисани, и зато је потребно подизати свијест о Нобелу као важном научнику. Ова манифестација упакована у само један дан али су очекивања да се активности прошире. Неда Манојловић, ученица је деветог разреда  Основне школе “Дашо Павичић” на Дан обиљежавања Нобелове награде дошла је да види како све то изгледа

-Ми смо у седмом разреду добили хемију и мени се одмах јако свидјела и када се вратимо идемо на школско такмичење, рекла је Неда.

Из ОШ “Дашо Павичић” дошао је и Душан Вујовић, коме су изведени експерименти били занимљиви.

-Дошао сам у средњу школу на Дан обиљежавања Нобелове награде и радили смо доста експеримената из хемије и биологије. Хемија ми се свиђа као предмет јер нуди могућност да из експеримента настане нешто добро, каже Душан.

Обиљежавањем Дана додјеле Нобелове Награде и организацијом јавног часа  промовишу се природне науке и њихов значај.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here