Поводом навода мањинског акционара Института „Др Симо Милошевић, А.Д., и сувласника ХТП Виле Олива Жарка Ракчевића, из Владе Црне Горе упутили су саопштење:
– Крајње је злонамјерно импутирати 44. Влади продају Института „Др Симо Милошевић”, А.Д., будући да се ниједна Влада, до ове није опредијелила за спас Института, чему свједоче сљедеће чињенице:
– 44. Влада је повећала цијену за ФЗО пацијенте и обезбиједила додатних 4,5 милиона еура за Институт;
– помогла запослене у Институту, кроз ургентну помоћ преко Синдиката у једном од најтежих тренутака од оснивања установе;
– прва и једина кренула у стратешко и системско оздрављење Института, кроз План реструктурирања, који је са аспекта Закона о контроли државне помоћи једини пут за спашавање Института од стечаја!
Претходне владе нису уложиле ни еуро у Институт, већ су оставиле дугове од преко 20 милиона еура, запуштене објекте и опрему. Овакво дјеловање довело је до тога да Институт константно буде пред стечајем или пред приватизацијом.
Да би Институт „Др Симо Милошевић” А.Д. могао бити сачуван од стечаја једини, на Закону утемељен начин је, да поред удјела државе Црне Горе од 60%, сам Институт обезбиједи свој допринос од 40% у реализацији Плана реструктурирања, односно 42,7 милиона еура на тржишним основама и то без интервенције државе.
Како је наведено у Плану реструктурирања, припремљеном од стране Пројектног тима Универзитета Црне Горе, у овом тренутку Институт може средства обезбиједити само кроз продају објеката, јер су они једина својина Института. Битно је напоменути и то да се предметни објекти не користе у пуном капацитету већ дужи низ година.
Дакле, како је премијер Спајић и навео на конференцији за медије одржаној поводом представљања документа, Влада није припремала План реструктурирања, већ је он резултат четворомјесечног рада Пројектног тима Универзитета Црне Горе, који су чинили професори Економског и Грађевинског факултета, те наводе да Влада предлаже продају Института сматрамо неутемељеним.
Напомињемо да су претходне владе, у пет наврата, спроводиле тендерске поступке, од којих је посљедњи из 2018. године, када је било предвиђено да се цјелокупан државни пакет акција Института прода за свега 35 милиона еура. Схватамо незадовољство господина Ракчевића због ове неуспјеле приватизације, али није ова Влада та којој се то може приписати.
Ова Влада је, за разлику од свих осталих, спремна да уложи преко 60 милиона еура у Институт, а гаранција за то су планирана средства у Буџету већ за 2025. годину у износу од 32 милиона еура.
Пред мањинским акционарима су два пута – улагање раме уз раме са државом или продаја акција држави. Свака друга опција, како је показао План реструктурирања, Институт води у стечај, током кога би једини начин за измирење обавеза била управо продаја имовине, имајући у виду дугове од 25 милиона еура.
Наглашавамо, продаја дијела имовине, коју проблематизује мањински акционар са значајним учешћем неће бити опција, уколико исти инвестира са државом и Институтом.
Са друге стране, докапитализација без Плана реструктурирања као основе за сва улагања државе, а коју предлаже мањински акционар представљала би незакониту државну помоћ.
Зато позивамо мањинске акционаре, који су забринути за продају дијела имовине Института, да улажу и заједно са државом допринесу спашавању ове јединствене установе за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију.
Такође, оправданост и усклађеност Плана реструктурирања са Законом о контроли државне помоћи, односно евентуалну неусклађеност истог, показаће мишљење једине за то позване институције у Црној Гори – Агенције за заштиту конкуренције – наведено је у саопштењу Владе Црне Горе.
Okrečiti pa prodati.