Континуирана комуникација између јединица локалне самоуправе и централних власти је неопходна, сагласни су учесници округлог стола одржаног недавно у Заједници општина Црне Горе, на иницијативу Одбора за просторно планирање.
Тема округлог стола, који је окупио представнике општина, била су три законска текста у форми предлога: Закон о легализацији бесправних објеката, Закон о изградњи објеката и Закон о уређењу простора, којима се око 80 одсто надлежности државе преноси на општине, у складу са децентрализацијом, саопштено је из Заједнице општина.
Како за РТХН каже секретар за просторно планирање и изградњу Владислав Велаш, управо за то су се константно и борили.
-То је нешто што смо сви ишчекивали и за шта смо се претходних година и борили. Увијек смо истицали да нема доброг рјешења ако се та надлежност не врати локалној самоуправи. Коначно ево и наговјештаја кроз измјене закона да ће то бити тако, а то управо оно што сви чекамо и што смо тражили.
Ријеч је о три кључна закона која ће утицати на развој општина у области просторног планирања, изградње објеката и легализације.
-Биће пуно посла. Потпуно се мијења процедура, враћају се грађевињске дозволе, надлежност инспекције је опет на нивоу општина, нови је закон о легализацији, тако да до краја године иду три потпуно нова закона у овој области, истакао је Велаш.
Предлогом није измијењен концепт утврђивања листе бесправних објеката. Интенција Предлога закона је да нелегални градитељи упишу објекат у катастар непокретности у складу са чланом 8 Предлога закона. Јединице локалне самоуправе немају надлежност за идентификацију бесправних објеката, ни могућности за ангажовање геодетских агенција за извршење ових послова.
Доносиоци одлука су сагласни да се највећи опсег примједби јединица локалне самоуправе уврсти у предложене акте, а да се подзаконским документима прецизније дефинишу одређене области, уз могућност измјене и допуне закона у складу са праксом.