Влада Црне Горе је усвојила Предлог закона о посредовању у промету и закупу непокретности, којим ће бити уведен ред у овој области према европским стандардима.
Како за РТХН прича предсједник Групације за трговину некретнинама Привредне коморе Црне Горе Веселин Драгаш, тржиште некретнина је неуређено, налази се у сивој зони, због чега држава трпи штету, не убира порез, купци и продавци су су заштићени у купопродајним трансакцијама, док агенције имају проблем са нелојалном конкуренцијом.
– Нацрт Закона на који је Влада недавно дала сагласност ће регулисати посредовање у промету и закупу непокретности на начин да ће сви агенти, који желе да се баве посредовањем у промету некретнина, бити у обавези да положе стручни испит, односно да добију лиценцу. Држава уводи и регистар посредника, односно агенција, које ће морати испуњавати одређене услове да би добиле дозволу за рад – наводи он.
Како даље појашњава, поред регистра и стручног испита, Закон предвиђа и осигурање за агенције, а регулише и просторије у којима се обавља дјелатност.
– Уколико агенције, приликом обављања дјелатностни причине штету купцима или продавцима, они ће имати одакле да се наплате, што до сада није био случај. Такође, агенције ће морати да обављају дјелатност из одговарајућег канцеларијског простора, а не као што је до сада био случај, из станова – истиче Драгаш.
Закон доноси и новину у региону, коју Црна Гора прва уводи, а ријеч је о депозитном рачуну за агенције.
– Депозитни рачун ће се користити када купци положе депозит за куповину одређене некретнине, с што ће агенције, у складу са законом, морати да имају пуномоћје до продаваца, да би могли то да узведу. Депозитни рачун је одвојен од пословног и не може бити оптерећен потраживањима која евентуално имамо према агенцијама – објаснио је он.
Казнена политика Закона о посредовању у промету и закупу непокретности предвиђа санкције за физичка лица која се нелегално баве овим пословањем у висини од 1.000 до 2.000 еура, док су санкције за правна лица у висино од 4.000 до 20.000 еура.