Представници Самосталног синдиката помораца и докера Црне Горе учествовали су на Конгресу Међународне транспортне федерације (ITF-a), који је недавно одржан у Мароку, на којем су забиљежени и одређени помаци у регулисању статуса помораца.
Самостални синдикат помораца и докера Црне Горе залаже се за ангажовање, запошљавање, побољшања услова живота и рада помораца, који плове на бродовима под страним заставама. У том смислу на Конгресу у Маракешу поднијели су амандмане на три резолуције, казао је за РТХН предсjедник Самосталног синдиката помораца и докера Црне Горе Агим Мила:
– Било је неколико предлога резолуција. Ми смо поднијели амандмане, који су се односили на резолуције за младе, за централну и источну Европу. Најважнији амандман се односио на резолуцију о поморцима. С обзиром на ограничено вријеме, које је било одређено за секцију о поморцима на Конгресу, на којем је учествовало преко 2 000 делегата из свијета транспорта, о амандманима се није расправљало. Повукли смо амандмане. Одлучено је да се расправа одгоди за наредне годишње састанке помораца и докера, како би се ријешио њихов статус, навео је Мила.
Други дио амандмана о поморцима односио се на податке, које тражи Самостални синдикат помораца и докера да им обезбиједи ITF:
– Наш синдикат тражи да синдикати земаља, који обезбијеђују радну снагу, имају приступ подацима ITF-a (Међународне транспортне федерације) о бродовима и уговорима који се односе, конкретно, у нашем случају, на црногорске поморце. Ријеч је о веома осјетљивој теми, јер унутар ITF-a, постоји прикривени сукоб између синдиката земаља, одакле долазе власници бродова и синдиката из земаља, које обезбјеђују радну снагу, објашњава Мила.
На Конгресу у Маракешу је направљен и извјесни помак, који се односи на статус помораца;
– Имамо помак у томе што је на Конгресу усвојен документ Маракеш полисa (Marrakech Policy). Ријеч је о ажурираној претходној верзији Мексико Сити полисa и представља стандард који ће ITF наметнути бродарима, када се ради о условима животa и рада на броду. Такође, је дошло до помјерања између ових синдиката из земаља, одакле је бродар и синдиката који долазе из држава, које обезбјеђују радну снагу. Вријеме ће показати да ли је овај помак довољан, да се стварно ријеши статус и једнака правила за све поморце и раднике у транспорту, оцјењује Мила.
У сарадњи са Министарством поморства ће настојати да убрзано раде на успостављању регистра помораца:
– Ми ћемо нашу пажњу фокусирати на ресорно министарство и захтијевати да убрзано раде на успостављању регистра, из којег ћемо моћи да извучемо колико имамо активних помораца, јер тренутно имамо општи регистар, који није толико употребљив у креирању јавних политика у овој области, сматра Мила.
Он напомиње да је према информацијама из Лучке капетаније, у Црној Гори тренутно регистровано око 7 000 помораца, али не знају колико је и стварно активних помораца, што је и кључно у цијелој причи.