Хотелијери траже смањење стопе ПДВ-a

Повећање стопе ПДВ-а на додату вриједност на угоститељске услуге на 15%, које је регулисано посљедњим измјенама и допунама Закона о порезу на додату вриједност, имаће погубан утицај на црногорски туризам, сматрају представници девет хотела и ризорта са категоријом пет звјездица, који послују у Црној Гори по највишим свјетским стандардима.

У саопштењу за јавност наводе да су се већ раније обраћали Министарству финансија Црне Горе како би кроз дијалог, и на основу искуства у туристичкој дјелатности, утицали на измјену овакве, као кажу, катастрофалне пореске политике.

-Међутим, одговор из Министарства који је дошао на неформалан начин, је био да не постоји њихов интерес да нас саслушају јер је одлука већ донесена, наводе у саопштењу.

Поручују да ће предвиђено повећање стопе ПДВ-а на угоститељске услуге за преко 100%  изазвати неминован раст цијена туристичких услуга и тиме ће дугорочно уништити конкурентност наше туристичке понуде – поготово узимајући у обзир разноврсност и квалитет туристичког производа и исправне фискалне стратегије земаља у окружењу и на Медитерану.

-Практично све земље чија туристичка понуда представља конкуренцију нашој, имају знатно нижу стопу ПДВ-а на угоститељске услуге у односу на стопу од 15% у Црној Гори. Стопа ПДВ у Хрватској и Грчкој је 13%, Италији, Шпанији и Француској 10%,       Португалу и Албанији  6%,  Турској 8%.

Наведене земље, су, ради подстицаја своје туристичке понуде смањили пореско оптерећење како би привукли и задржали инвесторе и туристичке дјелатнике и тиме сачували грану привреде која даје огроман дио прихода тим земљама. С друге стране, у ситацији гдје је наш туристички производ крхак, и тек треба да се развије и позиционира на тржишту, повећање цијена усљед раста намета ће неспорно изазвати одлазак туриста на друге, атрактивније и јефтиније, дестинације, наводе хотелијери.

Тврде да се не може очекивати нити има било какве економске логике да ће инвеститори и туристичке агенције, кроз смањење свог профита, одржавати конкуретност црногорског туризма, нарочито узимајући у обзир бројне логистичке, инфраструктурне и институционалне препреке са којима се већ суочавају и које им, неминовно, негативно утичу на квалитет понуде.

-Посебно наглашавамо мали капацитет и неорганизованост аеродрома у Подгорици и Тивту као и непрестане гужве и непроходност на приморју усљед непостојања модерних саобраћајница, док је хигијенско/комунални моменат сувишно и коментарисати, наводе у саопштењу.

И осталим прописима који су усвојени у посљедњем периоду (као што су Грански колективни уговор за дјелатност туризма и угоститељства, измјене и допуне Закона о раду…) су како наводе,  повећане обавезе послодаваца при чему хотели категорије пет звјездица, сходно одредбама Закона о туризму и угоститељству, су дужни да послују током цијеле године, односно и ван сезоне када је туристичка потражња скоро никаква а губици милионски.

-Додатно, повећање стопе ПДВ –а, без икакве претходне припреме туристичких дјелатника и јавности, ће катастрофално утицати на туристичке аранжмане који су за наредну годину већ уговорени са примјењеном важећом стопом ПДВ јер ћемо бити принуђени да клијентима објашњавамо шта је разлог повећања цијене аранжмана – што ће створити лошу слику туристичке понуде у Црној Гори и открити неозбиљан однос државе према најзначајнијој грани дјелатности, кажу потписници саопштења.

Сматрају да оваква пореска политика неће довести до унапрјеђења пословног амбијента, јачања конкурентности привреде и привлачења инвестиција (што је наводно њен циљ) већ ће произвести управо супротан ефекат односно негативно ће утицати на пословање туристичких дјелатника, угрозити цјелокупни туристички производ у Црној Гори и посљедично, стабилност јавних финансија. Повећавати ПДВ а да нисте додали никакву вриједност дестинацији (већ напротив), је погубно.

Позивају све надлежне органе власти у Црној Гори да, уз њихову пуну подршку и на основу јавног дијалога и конструктивне сарадње са свим актерима у туристичкој дјелатности, још једном размотре ову ситуацију и донесу оптималну фискалну стратегију и законска рјешења која ће бити свима у интересу.

Потписници саопштења су генерални менаџери: One&Only Portonovi, The Chedi Lustica Bay,  regent Porto Montenegro, Mamula Island, Haritage Grand Hotel Perast, Nikki Beach Montenegro, Hyatt Regancy Kotor Bay, Casa Del Mare Group, Lazure Hotel & Marina.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here